W życie we wtorek (27.05.) nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przewiduje ona między innymi specjalne programy dla osób młodych i osób z grupy 50+.
Bezrobotni zostaną podzieleni na trzy grupy: bezrobotnych aktywnie, bezrobotnych wymagających pomocy w postaci staży i szkoleń i bezrobotni zagrożeni wykluczeniem społecznym.
Każdy bezrobotny będzie teraz pilotowany przez jednego urzędnika, który będzie premiowany za efekty wspólnej pracy nad wyjściem z bezrobocia. Urzędy pracy będą współpracować w tym celu z prywatnymi agencjami zatrudnienia i organizacjami wspierającymi bezrobotnych.
Znowelizowana ustawa to także nowe narzędzia, dzięki którym mają powstawać nowe miejsca pracy: grant na telepracę, bon stażowy i bon na zasiedlenie. Możliwe będzie również otrzymanie świadczeń aktywizacyjnych i pożyczkę na stworzenie nowego stanowiska, albo na podjęcie działalności gospodarczej.
Zmiany mają pozytywnie wpłynąć na aktywizację młodych bezrobotnych i bezrobotnych powyżej 50 roku życia. Dla młodych skrócony zostanie okres, w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Firmy zatrudniające osoby starsze będą mogły się starać o dofinansowanie do ich wynagrodzenia.
KM
.
Urzędy pracy pielęgnują bezrobotnych. Jestem przekonany że gdyby zamknęło się UP to w Polsce znikło by bezrobocie !
super tylko jak ostatnio bylam w lutym to dostalam notke zeby przyjsc w czerwcu a mam 20 lat… szybciej sama sobie bym znalazła, a z resztą oni proponuja prace na umowy smieciowe wiec co to za urzad