12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wyznaczono termin rozprawy o odszkodowanie dla Czesława Małkowskiego

WiadomościWyznaczono termin rozprawy o odszkodowanie dla Czesława Małkowskiego

Na 15 marca wyznaczył Sąd Okręgowy w Olsztynie rozprawę ws. wniosku b. prezydenta miasta Czesława Małkowskiego o ponad 2,7 mln zł za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Małkowski został ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki.

reklama

O wyznaczeniu terminu rozprawy poinformowało we wtorek biuro prasowe olsztyńskiego Sądu Okręgowego. Odbędzie się ona 15 marca o godz. 9.15 w wydziale karnym tego sądu.

Małkowski wnosi o zasądzenie od Skarbu Państwa 2,5 mln zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wraz z ustawowymi odsetkami, a także ponad 294 tys. zł odszkodowania wraz z odsetkami za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

reklama

B. prezydent Olsztyna złożył taki wniosek już w kwietniu 2020 r., ale olsztyński sąd czekał z wyznaczeniem terminu rozpoznania sprawy na rezultat kasacji od wyroku uniewinniającego Małkowskiego.

Przed ponad tygodniem Sąd Najwyższy oddalił kasacje prokuratury i oskarżycielki posiłkowej od wyroku olsztyńskiego sądu uniewinniającego Małkowskiego. Rozstrzygnięcie SN oznacza, że – po trwającej 14 lat sprawie – jest on ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki. Dlatego jego pełnomocnik złożył w SO w Olsztynie wniosek o jak najszybsze wyznaczenie rozprawy ws. odszkodowania i zadośćuczynienia.

reklama

Po ostatnim rozstrzygnięciu SN pełnomocnik Małkowskiego mec. Marek Gawryluk informował dziennikarzy, że „otwarta pozostaje” też możliwość domagania się odszkodowania „za niesłuszne oskarżenie i składanie fałszywych zeznań” od kobiety, która występowała w sprawie jako pokrzywdzona. „Zapewne będziemy przygotowywać taki pozew” – mówił.

Po prawomocnym wyroku uniewinniającym Małkowski złożył też doniesienie na kobietę, która oskarżała go o gwałt. Prokuratura umorzyła postępowanie, powołując się na brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa. Na tę decyzję wpłynęło zażalenie, a w kwietniu zeszłego roku sąd nakazał prokuraturze dalsze prowadzenie postępowania.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok 5 lat więzienia uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił. Uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie i od tego wyroku wniesiono kasacje, które zostały oddalone 28 stycznia 2022 r.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jimmy Joe
9 lutego 2022 01:24

Jeszcze milionów chce Erotoman

zly na państwo
8 lutego 2022 19:52

Morda stara brzydka jak każdego polityka .

Popularne