-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska z Olsztyna najlepszą położną w Polsce

OlsztynMałgorzata Drężek-Skrzeszewska z Olsztyna najlepszą położną w Polsce

WSS w Olsztynie znalazł się w rankingu „Maluchy na brzuchy” za wysoki wskaźnik wsparcia dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury (dane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku z lat 2019-2021 zebrane w sierpniu 2021 r.).


Szpital otrzymał srebrny medal przyznawany placówkom, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry w 70-79 proc. porodów drogami natury. W przypadku WSS w Olsztynie było to 76 proc.Cieszymy się bardzo, że ten aspekt opieki okołoporodowej jest tak dobrze realizowany w Państwa placówce – napisały organizatorki konkursu.

Jesteśmy zaszczyceni zdobyciem srebrnego medalu w rankingu „Maluchy na brzuchy” – mówią Beata Binek, położna oddziałowa Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego i Beata Dołżycka, położna oddziałowa Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. I dodają: Pomimo dużej liczby porodów z ciąż powikłanych oraz wcześniaków, w tym ze skrajnie niską masą urodzeniową udaje nam się realizować standard opieki okołoporodowej, między innymi poprzez umacnianie więzi matka-dziecko zapewniając kontakt „skóra do skóry” oraz kangurowanie. Wyróżnienie to będzie nas motywować do dalszego realizowania standardu opieki okołoporodowej na najwyższym poziomie.

Medycy wymieniają liczne zalety kontaktu skóra do skóry:

  • Pierwszy kontakt mamy z dzieckiem. Zaczyna wtedy nawiązywać się więź mamy z dzieckiem. Jeżeli z jakiegoś powodu mama nie może uczestniczyć w kontakcie skóra do skóry, tę rolę przejmuje ojciec.
  • Wpływa na termoregulacje dziecka. Pomaga utrzymać mu odpowiednią temperaturę. Stąd nie ma powodu, aby ubierać dziecko wcześniej.
  • Pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną matki i dziecka.
  • W trakcie kontaktu skin to skin zaczyna się karmienie piersią. Maluszek po porodzie sam jest w stanie dopełznąć do sutka będąc na brzuchu mamy („breast crawl”). Dziecko otrzymuje wtedy pierwsze mleko mamy (siarę), bogate w wiele fantastycznych związków.
  • Uspokaja dziecko. Zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

To jednak nie wszystko. Zwyciężczyni 8. edycji ogólnopolskiego konkursu “Położna na medal” jest położną z Olsztyna, która na co dzień pracuje na Oddziale Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska jestem położną od prawie 20 lat. Obecnie pracuje w Klinicznym Oddziale Ginekologii Onkologicznej – jako położna oddziałowa, a także asystent w Katedrze Położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W ramach indywidualnej praktyki oraz współpracy z NZOZ “Malarkiewicz i spółka” prowadzi prywatną szkolę rodzenia oraz świadczę usługi położnicze. Od ponad 3 lat przyjmuję porody domowe. Jest mgr położnictwa i pedagogiki społecznej oraz specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno – położniczego. Skończyła studia podyplomowe z Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Audytor wewnętrzny ISO. Obecnie prowadzi prace nad rozwojem naukowym, celem przygotowania rozprawy doktorskiej.

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska z Olsztyna najlepszą położną w Polsce zdrowie Olsztyn, Wiadomości

źródło: WSS / Położna na meda

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pola
16 stycznia 2022 20:46

Nie znam tej pani, ale jej doba ma chyba więcej niż 24 godziny. Praca w tylu miejscach w służbie zdrowia to jakiś absurd.

Iwona
17 stycznia 2022 16:00

Witam miałam przyjemność z Panią Małgosią 15 i 14 lat temu odebrała moje 2 porody, zawsze kompetentna i życzliwa upłyneło wiele czasu a mimo to dobrze ją pamiętamy serdeczność jaką nam okazała i pełen prodesjonalizm zrobił na nas duże wrażenie myślę że jej zawód to jej pasja .Takich ludzi trzeba w służbie zdrowia .Pozdrawiam serdecznie

Polecane