-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

PiS chce baneru „Murem za polskim mundurem” na frontonie budynku teatru

WiadomościPiS chce baneru "Murem za polskim mundurem" na frontonie budynku teatru

Działacze PiS z Olsztyna zwrócili się do dyrekcji teatru im. Jaracza, by na frontonie budynku zawiesił baner „Murem za polskim mundurem”. Obecnie na frontonie wisi napis: „Nie było dla nich miejsca w gospodzie”, a na kolumnach flagi uszyte z koców termicznych.

reklama

Działacze PiS zanieśli w tej sprawie petycję do dyrektora teatru Zbigniewa Brzozy. Napisali w niej, że od czasu objęcia przez niego stanowiska „na frontonie teatru są umieszczane transparenty o charakterze społecznym i politycznym”. Obecnie na frontonie wisi napis: „Nie było dla nich miejsca w gospodzie”, a na kolumnach flagi uszyte z koców termicznych

„Z treści na nich prezentowanych oraz sposobu ich przedstawienia wnosimy, że te działania nie mają ambicji artystycznych, a stanowią przejaw uczestnictwa w dyskursie politycznym toczonym w Polsce” – czytamy w petycji. Podczas konferencji prasowej działacze PiS zwrócili uwagę, że banerowi towarzyszą uszyte z koców termicznych flagi. „Lepiej znaleźć ośrodek, który takich koców potrzebuje” – powiedział Sławomir Jóźwiak ze stowarzyszenia „Warmia Underground”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w szpitalu. Musiał interweniować chirurg
reklama

Radna wojewódzka Bożenna Ulewicz mówiła o niespójności działań dyrekcji teatru z wywieszanymi na frontonie hasłami. „Gdy wisiał baner +Stop nienawiści+ pan dyrektor zwalniał, wyrzucał na bruk aktorów” – powiedziała.

Maciej Tobiszewski z kolei podkreślał, że teatr Jaracza jest placówką podległą marszałkowi regionu. Apelował, by „skończyć z farsą”.

reklama

Szef regionalnego PiS Jerzy Szmit stwierdził, że teatr w Olsztynie angażuje się w działalność polityczną, bo jesienią na schodach gmachu odbył się wiec w obronie uchodźców.

„Wobec tego zwracamy się do dyrekcji teatru o wyrażenie zgody na umieszczenie na frontonie teatru banera z hasłem +Murem za polskim mundurem+. (…) Jesteśmy głęboko przekonani, że dyrekcja teatru (tak, jak całe olsztyńskie środowisko teatralne), będzie mogła w ten sposób wyrazić obrońcom polskich granic głęboką wdzięczność za zapewnianie nam bezpieczeństwa i warunków do normalnego życia i pracy” – napisali w petycji działacze PiS i zapewnili, że pokryją wszelkie koszty z tym związane (wykonanie banera, jego zawieszenie, a potem usunięcie).

Marcin Kulasek: Niemcy coraz bardziej antyrosyjskie? [OPINIA]

Działacze PiS mieli na konferencji baner, ale był on znacznie krótszy, niż obecnie umieszczony na frontonie napis i szerszy. Nie próbowali go zawieszać.

Do czasu nadania tej depeszy teatr Jaracza nie odniósł się do działań PiS związanych z umieszczeniem baneru „Murem za polskim mundurem”. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

14 KOMENTARZY

14 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wow
14 stycznia 2022 09:48

Nawiedzone stare pierdziele.

irmina
14 stycznia 2022 09:53

Nie zgadzam się, na łeb to sobie naklejcie

Popularne

Marcin Kulasek: Ukraino zwyciężaj! [OPINIA]