15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Przy lidzbarskim zamku odtworzone zostaną ogrody biskupa Ignacego Krasickiego

Lidzbark WarmińskiPrzy lidzbarskim zamku odtworzone zostaną ogrody biskupa Ignacego Krasickiego

Przy zamku w Lidzbarku Warmińskim, który nazywany jest perłą architektury gotyckiej, odtworzone zostaną ogrody biskupa Ignacego Krasickiego. Celem posadzenia drzew i kwiatów jest przyciągnięcie turystów odwiedzających zamek.

reklama

W sobotę rozpoczęto prace związane z konserwacją i restauracją XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim. Koszt prac wynosi prawie 17,5 mln zł, a środki pochodzą z Funduszy Norweskich. Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, powiedziała, że prace spowodują zmianę wyglądu zamku i jego otoczenia.

Ogrody powstaną na terenach, gdzie obecnie znajduje się parking. Zgodnie z przekazami historycznymi ogród zaprojektowany zostanie na podstawie dziennika sekretarza biskupa Krasickiego. Drzewami, które posadzone zostaną w ogrodzie, będą lipy, klony oraz miłorząb – ulubiony gatunek Krasickiego. Teatr kwiatów, skomponowany w stylu barokowym, pokazywać będzie wszystkie pory roku. W lapidarium zamku lidzbarskiego znajdują się trzy rzeźby ogrodowe, które po konserwacji zostaną tam umieszczone.

reklama

W trakcie prac związanych z konserwacją na zamku w Lidzbarku Warmińskim wyremontowany zostanie most nad suchą fosą, a także dokończona zostanie iluminacja zewnętrzna. Wnętrza zamku również zyskają nowe oświetlenie i monitoring. Prace potrwają do 2024 roku.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim co roku odwiedza około 50 tysięcy turystów. Piękne ogrody z pewnością przyciągną jeszcze więcej osób.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia