fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Dronem sprawdzają, co jest spalane w piecach. Byliśmy ze strażnikami na kontroli

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego olsztyńscy strażnicy miejscy otrzymali drona, który będzie badał dym z kominów. Pozwoli to na wykrywanie osób palących śmieciami.

*nagranie wideo

Urządzenie, które będzie latało nad dachami Olsztyna będzie analizowało skład wydobywającego się z komina dymu. To z kolei da strażnikom miejskim jasną wskazówkę, czy spalane są niedozwolone materiały, np. śmieci albo meble, czy lakierowane drewno. Ponieważ informacja o spalaniu niewłaściwego opału pojawi się na monitorze urządzenia strażnicy miejscy argumentują, że da im to podstawę do wszczęcia kontroli na danej posesji.

reklama

Jeśli ktoś, wobec kogo istnieją podejrzenia, że spala niewłaściwy opał, nie będzie chciał wpuścić straży miejskiej, wówczas będzie odpowiadał za utrudnianie kontroli, za co grozi do 3 lat więzienia.

reklama

Do obsługi specjalistycznego drona zostało przeszkolonych czterech strażników miejskich.

Obecnie strażnicy miejscy przyznają, że nie zawsze na gorącym uczynku łapią osoby spalające niewłaściwy opał. Wykorzystywanie drona ma im znacznie ułatwić wykrywanie tego rodzaju zagrożeń.

Czytaj też:  Palisz odpadami w piecu? Będzie miał problemy, bo strażnicy sprawdzą to dronem

W tym roku olsztyńska straż miejska odebrała już blisko 300 zgłoszeń dotyczących spalania niewłaściwego opału – zwykle telefonują sąsiedzi, którzy nie chcą wdychać szkodliwych pyłów.

W Olsztynie zainstalowanych jest 25 czujników Airly, które mierzą stężenie pyłów PM 2,5, PM 10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę, czyli wszystkie składniki mające wpływ na tworzenie się smogu. Wyniki pomiarów są na bieżąco dostępne w internecie. 

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama