fbpx
-1 C
Olsztyn
środa, 19 stycznia, 2022
reklama

3 prostych sposobów na zwiększenie wydajności routera podczas pobytu w domu

reklama

Twoja sieć domowa prawdopodobnie ma obecnie dużo więcej pracy, a większość z nas jest teraz w domu.  Oto jak zwiększyć wydajność swojej obecnej sieci przed zainwestowaniem w zupełnie wifi mesh router. 

Domowe problemy z Wi-Fi można zignorować, jeśli była to tylko sporadyczna przerwa podczas oglądania Netflix lub przesyłania GIF-a trwało kilka sekund dłużej niż powinno. Ale jeśli pracujesz w domu, a Twoje dzieci uczą się w domu, podczas tej pandemii koronawirusa router będzie działał z najwyższą wydajnością.

Zanim zaczniesz kupować nowy wifi mesh router, możesz zrobić wiele rzeczy, aby poprawić wydajność swojego obecnego sprzętu.

reklama

WSKAZÓWKA: Jeśli problemem jest szybkość, użyj aplikacji, takiej jak Speedtest firmy Ookla, aby sprawdzić, czy wydajność wzrasta między krokami rozwiązywania problemów. Należy jednak pamiętać, że to narzędzie mierzy prędkość połączenia internetowego, a nie maksymalną prędkość, jaką router może osiągnąć podczas przesyłania danych w sieci lokalnej.

W razie wątpliwości zrestartuj router 

Aby zrestartować wifi mesh router, użyj aplikacji dostarczonej z routerem lub pobierz ją z Internetu. Jeśli nie możesz znaleźć aplikacji lub nie wiesz, jak się zalogować, wyłącz router, policz do 10 i włącz go ponownie. Jeśli modem szerokopasmowy jest odłączony od routera, zrób to samo.  To zdumiewające, jak często proste ponowne uruchomienie może rozwiązać wszelkie problemy, jakie możesz mieć. Nie jest to bynajmniej lekarstwo, ale najlepszą strategią rozwiązania problemu technicznego jest rozpoczęcie od najprostszych napraw i stopniowe przechodzenie do trudniejszych operacji. 

Lokalizacja, lokalizacja 

Aby uzyskać trwalszą poprawę wydajności, przenieś router w centralne miejsce w domu bez zbędnych zakłóceń. Jeśli jest zamknięty w szafie, wrzucony do piwnicy lub leżący na skraju domu, sygnał Wi-Fi będzie miał problem z dotarciem tam, gdzie jest potrzebny. 

Ściany nie są jedynymi przeszkodami, które mogą spowolnić działanie sieci bezprzewodowej. Sygnały Wi-Fi mogą również pochłaniać przeszkody, takie jak urządzenia, kominki, metalowe szafki na akta i szafki. Można oczekiwać, że urządzenia, takie jak telefony bezprzewodowe i kuchenki mikrofalowe, będą zakłócać działanie routera bezprzewodowego, zwłaszcza pasma 2,4 GHz podczas użytkowania. Jeśli mieszkasz w domu wielopiętrowym, parter może nie być optymalny. W dwupiętrowym gospodarstwie domowym najlepszą lokalizacją byłby sufit pierwszego piętra lub jak najbliżej podłogi drugiego piętra. Im więcej przeszkód musi pokonać sygnał Wi-Fi, tym jest słabszy.  

Czytaj też:  Dom w inteligentnym wydaniu – poznaj zalety

WSKAZÓWKA: Może być konieczne zatrudnienie technika lub skontaktowanie się z dostawcą usług szerokopasmowych w celu podłączenia kabla telefonicznego (dla DSL) lub kabla koncentrycznego (dla CATV) do tej centralnej lokalizacji. W większości gospodarstw domowych połączenia te znajdują się po wewnętrznej stronie zewnętrznej ściany obwodowej. Jeśli brama szerokopasmowa (taka jak modem DSL lub modem kablowy) jest oddzielona od routera, rozważ pozostawienie jej na miejscu i pociągnięcie kabla Ethernet (CAT5e lub lepszy) do miejsca, w którym chcesz skonfigurować router. Jest to połączenie niskonapięciowe, dzięki czemu praca nie wymaga licencjonowanego elektryka. 

Sprawdź temperaturę 

Czy router jest gorący po ponownym uruchomieniu? Może nie być wystarczającej wentylacji. Umieszczony jest tak, aby jego otwory były zablokowane przez ścianę, książkę lub inną przeszkodę. Może również znajdować się zbyt blisko innego urządzenia wytwarzającego ciepło, takiego jak konsola do gier lub dekoder. Upewnij się, że po bokach i na górze jest wystarczająco dużo miejsca, aby powietrze mogło krążyć wokół niego i że leży na twardej powierzchni, na której może również przepływać powietrze.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama