fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Ratusz zamierza sprzedać dom dziecka. Powstaną kolejne bloki?

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Jak dowiedziała się redakcja TKO, Dom Dziecka przy ul. Korczaka niebawem zostanie przeznaczony na sprzedaż. Poprosiliśmy o komentarz biuro prasowe Urzędu Miasta.

Niedawno opisywaliśmy, że prezydent Olsztyna w oszałamiającym tempie wyprzedaje miejskie nieruchomości. Zyski idą w dziesiątki milionów złotych, ale pieniądze nie wiadomo na co są dokładnie przeznaczane. Lakonicznie dowiedzieliśmy się, że miasto „realizujemy za nie zadania własne gminy”.

Młotek licytatora nie ominie też Placówki Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 1, która powstała w 1969 roku. Jest to teren położony w atrakcyjnym miejscu, zaledwie kilkaset metrów od Łyny. Zapewne nie jeden deweloper będzie chciał zainwestować tu swoje pieniądze.

reklama

reklama

Co na to ratusz? Rzeczniczka tak uzasadnia decyzje: „Budynek przy ul. Korczaka od dawna już nie spełniał swojej roli jaką miał pełnić pierwotnie czyli domu dziecka. Opieka nad dziećmi w tak dużych placówkach jest niezgodna z prawem. Ostatni wychowankowie wyprowadzili się stamtąd ponad pół roku temu i zostali przeniesieni do odremontowanych, specjalnie dla nich przygotowanych mieszkań w zwykłych w budynkach wielorodzinnych, w którym stworzono warunki domowe. Dzięki temu podopieczni nie odczuwają w tak dużym stopniu stygmatyzacji społecznej, jak odbywało się to w przypadku pobytu w budynku przy ul. Korczaka 6. Mniejsze lokale, usytuowane w blokach, bardziej przypominają dom rodzinny. Co więcej – dzieci nie traktują takich miejsc jak „hotel”, w którym są kucharki, osoby sprzątające i administracja. W zamian – naturalnie prowadzony jest proces usamodzielniania czyli dobre przygotowanie do samodzielnego życia. Wychowankowie wiedzą, że są odpowiedzialne za swoje pokoje i całe mieszkanie, za czystość w każdym pomieszczeniu. Ponadto dzieci zżywają się ze sobą i nawiązują także lepsze relacje z wychowawcami. Szacujemy, że licytacja odbędzie się w połowie przyszłego roku. Nie jest on objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.”.

Aktualnie mieści się tam administracja Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, która zostanie przeniesiona w inne miejsce.

Czytaj też:  Wojewoda warmińsko-mazurski: mimo trudności Polski Ład dla większości korzystny

Serwis Dzień Dobry TVN sprawdził statystyki GUS: stan na dzień 31 grudnia 2020 r.- 71 515 dzieci objętych pieczą zastępczą.

  • 3,76% – spadek liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2019 r.
  • 0,05% – wzrost liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2019 r.
  • Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 029
  • Liczba placówek opiekuńczo- wychowawczych – 1 193
  • Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10
  • Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych – 2
  • Liczba dzieci w rodzinach zastępczych – 55 486
  • Liczba rodzin zastępczych – 35 855
  • Liczba rodzinnych domów dziecka – 685
Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama