14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Palma poszła z dymem. Podpalaczy nagrała kamera monitoringu

TOPPalma poszła z dymem. Podpalaczy nagrała kamera monitoringu
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

21 maja z okazji rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika olsztyńskie starostwo „posadziło” palmę. Długa jednak nie przetrwała, bo wczoraj w nocy spłonęła.

reklama

*nagranie z monitoringu

O godz. 22.45 dwóch sprawców podpaliło palmę znajdującą się przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie. „Szkoda, bo jest popularną już w mieście atrakcją, ale wygląda na to, że nie ma lekarstwa na ludzką głupotę” – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

reklama

Palma pojawiła się w mieście w maju tego roku jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego Mikołaja Kopernika, który powstał przy budynku starostwa (przy ul. M. Kopernika) dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował nasz Wielki Astronom.

– Niestety w naszym klimacie palmy z tej rodziny nie rosną, więc w tym przypadku zdecydowaliśmy się na kupno sztucznej – dodaje starosta A. Abako. – Niemniej, oprócz plastikowych liści, reszta wykonana jest z materiałów naturalnych i one uległy spaleniu. Stopiła się również część liści.

Japończycy z pomocą Ukrainie
reklama

Zawiadomienie o przestępstwie zniszczenie mienia znacznej wartości (palma kosztowała prawie 6 tys. zł) trafiła już do policji, która zajmuje się już odnalezieniem sprawcy. Nie powinno być to trudne zwłaszcza, całe zdarzenie nagrała kamera monitoringu.

Jako że palma, jak i całe mienie starostwa, są ubezpieczone, więc najprawdopodobniej wiosną pojawi się nowa „roślina”. Na razie spalony pień pozostanie jako memento dla innych wandali.

Palma była to nie byle jaka, bo z rodziny Kopernicja (Copernicia). Na oficjalną prezentację zostali zaproszeni Andrzej Abako – starosta olsztyński, Jerzy Laskowski – przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie, Joanna Michalska – wicestarosta olsztyński, Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk – przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, dr Beata Płoszaj-Witkowska z UWM, Mirosław Jonakowski – dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Rozpoczęła się druga edycja Campusu Polska Przyszłości

Palma jednak długo nie cieszyła mieszkańców Olsztyna. Może komuś przeszkadzało to, że jest sztuczna ze względów na nasz klimat?

Świadkowie próbowali ją gasić. Na filmiku nawet widać, jak ktoś polewa palmę wodą z wiadra. Jednak płomienie były już zbyt duże. Straż pożarna przyjechał i dogasiła plastikową ozdobę.

*nagranie płonącej palmy

zobacz także: Race dymne – kolorowy dym

reklama
reklama
reklama
reklama

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×