fbpx
17 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Palma poszła z dymem. Podpalaczy nagrała kamera monitoringu

TOPPalma poszła z dymem. Podpalaczy nagrała kamera monitoringu

21 maja z okazji rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika olsztyńskie starostwo “posadziło” palmę. Długa jednak nie przetrwała, bo wczoraj w nocy spłonęła.

reklama

*nagranie z monitoringu

O godz. 22.45 dwóch sprawców podpaliło palmę znajdującą się przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie. “Szkoda, bo jest popularną już w mieście atrakcją, ale wygląda na to, że nie ma lekarstwa na ludzką głupotę” – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

reklama

Palma pojawiła się w mieście w maju tego roku jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego Mikołaja Kopernika, który powstał przy budynku starostwa (przy ul. M. Kopernika) dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował nasz Wielki Astronom.

– Niestety w naszym klimacie palmy z tej rodziny nie rosną, więc w tym przypadku zdecydowaliśmy się na kupno sztucznej – dodaje starosta A. Abako. – Niemniej, oprócz plastikowych liści, reszta wykonana jest z materiałów naturalnych i one uległy spaleniu. Stopiła się również część liści.

reklama

Zawiadomienie o przestępstwie zniszczenie mienia znacznej wartości (palma kosztowała prawie 6 tys. zł) trafiła już do policji, która zajmuje się już odnalezieniem sprawcy. Nie powinno być to trudne zwłaszcza, całe zdarzenie nagrała kamera monitoringu.

Jako że palma, jak i całe mienie starostwa, są ubezpieczone, więc najprawdopodobniej wiosną pojawi się nowa „roślina”. Na razie spalony pień pozostanie jako memento dla innych wandali.

Palma była to nie byle jaka, bo z rodziny Kopernicja (Copernicia). Na oficjalną prezentację zostali zaproszeni Andrzej Abako – starosta olsztyński, Jerzy Laskowski – przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie, Joanna Michalska – wicestarosta olsztyński, Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk – przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, dr Beata Płoszaj-Witkowska z UWM, Mirosław Jonakowski – dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Palma jednak długo nie cieszyła mieszkańców Olsztyna. Może komuś przeszkadzało to, że jest sztuczna ze względów na nasz klimat?

Świadkowie próbowali ją gasić. Na filmiku nawet widać, jak ktoś polewa palmę wodą z wiadra. Jednak płomienie były już zbyt duże. Straż pożarna przyjechał i dogasiła plastikową ozdobę.

*nagranie płonącej palmy

zobacz także: Race dymne – kolorowy dym

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

12 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Syc
9 grudnia 2021 15:27

Ludzi umysłowo upośledzonych nie brakuje. Następnym razem niech sobie ku..sa podpali. Będzie miał więcej radości.

Genowefa Ziobro
9 grudnia 2021 11:48

Mieszkam tam za rogiem, fajna okolica. Lubiłem tę palmę. Państwa uwadze polecam, widoczne nawet na zdjęciach, przez okoliczną młodzież dodane upiększenia do fasady budynku Powiatu. Otóż nie tak dawno temu, budynek cały obłożono styropianem – młodzież okoliczna bystra, nie uszło jej uwadze. Pięściami uderza przy każdej okazji, nie ma to jak coś rozpie……

Polecane
Ogłoszenia

Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji Marcin Kotowski: Nielegalny plakat wyborczy Janusza Cieszyńskiego już zdjęty?