Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadziła śledztwo w sprawie podejrzenia błędu medycznego, w którego konsekwencji w lipcu 2018 r. zmarł 59-letni mężczyzna z powiatu oleckiego.
Mężczyzna około godz. 10.00 udał się do ambulatorium szpitala w Olecku z powodu nasilających się od 2 dni bólów klatki piersiowej, kręgosłupa i rąk. Został tam zbadany fizykalnie przez dyżurującą lekarkę, dostał zastrzyk z lekiem przeciwzapalnym oraz przepisano mu inne leki głównie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Po zastrzyku poczuł się lepiej, ale po powrocie do domu stracił przytomność. Pomimo reanimacji prowadzonej przez sąsiadów oraz załogę wezwanej karetki pogotowia, około godziny 12.40 stwierdzono zgon mężczyzny.
W toku śledztwa wykonano między innymi sekcję zwłok zmarłego i ustalono, że przyczyną nagłej śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa w następstwie zaburzeń rytmu serca i prawdopodobnie wczesnego zawału serca. Następnie prokurator zasięgnął opinii biegłych lekarzy z zakresu kardiologii.
Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie lekarce zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta, poprzez nie zastosowanie się do przyjętych zasad wiedzy i sztuki medycznej oraz zaniechanie przeprowadzenia wymaganej diagnostyki, w tym zaniechanie zlecenia spoczynkowego badania EKG, pomiaru ciśnienia tętniczego i dalszej diagnostyki kardiologicznej.
Po przedstawieniu zarzutu podejrzana nie przyznała się do zarzutu i odniosła się do niego w złożonych wyjaśnieniach. Następnie prokurator w maju 2019 r. skierował akt oskarżenia do Sądu.
W sierpniu 2021 r. Sąd Rejonowy w Olecku uznał oskarżoną za winną zarzucanego jej czynu z art. 155 kk i wymierzył jej karę 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 1 roku. Dodatkowo Sąd obciążył oskarżoną grzywną w wysokości 3000 zł oraz nawiązkami na rzecz członków rodziny zmarłego w łącznej wysokości 100.000 zł.
Od tego wyroku apelację złożył obrońca oskarżonej. Sąd Okręgowy w Suwałkach w dniu 25.11.2021 r. apelacji nie uwzględnił, więc wyrok Sądu Rejonowego w Olecku stał się prawomocny.
źródło: Prokuratura Okręgowa
Niesamowite, w końcu jakiś lekarz zobaczył trochę odpowiedzialności, niestety wątpię, żeby do reszty konowałów dotarło, że nie są zupełnie bezkarni.