fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Jednostki bojowe na ulicach Warmii i Mazur

reklama

Oprócz realizacji zadania wsparcia Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej, 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana intensywnie przygotowywała się do tegorocznego największego ćwiczenia taktycznego.

Ćwiczenie TUMAK-21 to największy projekt szkoleniowy realizowany przez olsztyńską dywizję w 2021 roku. Scenariusz ćwiczeń obejmie nie tylko teren Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, ale także tereny przypadkowe województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W ćwiczeniu weźmie udział około 6000 żołnierzy, 1000 jednostek sprzętu bojowego i wsparcie logistyczne.

reklama

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie stopnia gotowości podległych jednostek, prowadzenia działań taktycznych, przemieszczenie do rejonu operacyjnego przeznaczenia, osiągnięcie gotowości i prowadzenie działań taktycznych we współdziałaniu z pododdziałami sojuszniczymi, WOT i Układem Pozamilitarnym.

Co roku od 17 do 26 listopada oddziały 16. Dywizji Zmechanizowanej wraz Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz grupy bojowej eFP z Orzysza, uczestniczy w ćwiczeniach taktycznych TUMAK.

Czytaj też:  Olsztyński Marsz Równości częścią Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+

Mieszane pododdziały z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii w ramach ćwiczeń będą wykonywały marsze, działania patrolowe po drogach publicznych jak również zadania ogniowe na poligonie w Orzyszu oraz przeprowadzą forsowanie rzeki Narew w rejonie Nowogrodu.

źródło, fot: 16 Dywizja Zmechanizowana

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama