fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 4 grudnia, 2021
reklama

Łukaszenko obiecuje odciąć tranzyt gazu do Europy

reklama

Aleksandr Łukaszenka na czwartkowym spotkaniu z rządem wymienił sankcje, jakie Białoruś może wprowadzić w odpowiedzi na sankcje zapowiedziane przez Unię Europejską. „Ogrzewamy Europę. A co jeśli zakręcimy im gaz” – pytał swoich ministrów.

„Ogrzewamy Europę, a wciąż nam grożą, że zamkną granicę. A co, jeśli odetniemy im gaz? Zalecałbym kierownictwu Polski, Litwy i innych bezmyślnych narodów, by się zastanowili, zanim coś powiedzą” – mówił Łukaszenka

11 listopada na spotkaniu z rządem Aleksander Łukaszenko zareagował na zapowiedź kolejnych sankcji, jakie Unia Europejska zamierza nałożyć na Białoruś. Niewykluczone, że Mińsk zareaguje, wprowadzając własne ograniczenia.

reklama

Łukaszenka wskazał też na inną możliwą reakcję na sankcje UE. Stwierdził, że może zamknąć tranzyt przez terytorium Białorusi. „Nie przekroczą Ukrainy, bo granica rosyjska jest tam zamknięta. Przez pozostałe kraje bałtyckie nie ma szlaku transportowego. Jeśli zamkniemy tranzyt do Polski i Niemiec, to co wtedy?” – zapytał prezydent.

Tymczasem dostawy gazu ziemnego do Niemiec rurociągiem Jamał-Europa spadły w godzinach porannych w czwartek o ponad 33 proc. w porównaniu do poprzedniego dnia – podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade.

Czytaj też:  Jednostki bojowe na ulicach Warmii i Mazur

Przesył gazu pomiędzy godz. 8 i 9 rano czasu moskiewskiego (godz. 6 i 7 czasu polskiego) wahał się w rejonie około 695 tys. m sześciennych. Poprzedniego dnia wyniósł w tym czasie około miliona m sześciennych.

Dostawy rosyjskiego błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy są na podobnym poziomie jak w środę. Wynoszą około 109 mln m sześc., czyli maksimum przewidziane w kontraktach.

RIA Nowosti przypomina, że biegnący przez Polskę gazociąg Jamał-Europa należy do głównych tras przesyłu rosyjskiego gazu do krajów europejskich, obok rurociągów ukraińskich i niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama