fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Banknot i moneta upamiętniające Lecha Kaczyńskiego już w obiegu

reklama

Pamiątkowy banknot o nominale 20 zł i złota moneta o nominale 500 zł upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego weszły do obiegu 9 listopada br. – wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej banku centralnego.

Na awersie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego oraz zdjęcie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Rewers monety przedstawia budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX wieku, napis Solidarność oraz widok na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Wymiary banknotu to 150 na 77 milimetrów, a nakład sięga nawet 80 000. Banknot został wykonany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

reklama

Na rewersie złotej monety widnieje portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego i Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety widnieje budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, strajkujący w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX wieku, Solidarność oraz widok na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Moneta została wyprodukowana przez Mennicę Polską ze złota o próbie 999,9 na 1000. Jej wymiary to 50 mm na 25 mm. Ma zostać wydany w nakładzie 1500 egzemplarzy.

Czytaj też:  Posiadacz narkotyków zatrzymany. Marihuana nie trafi na czarny rynek

źródło: PAP, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama