16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Olsztyński Sanepid bada przedszkolaki

WiadomościOlsztyński Sanepid bada przedszkolaki

Sanepid w Olsztynie rozpoczął trzeci rok z rzędu przeglądu w kierunku wykrywania pasożytów przewodu pokarmowego u przedszkolaków. Celem badania jest ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji pasożytniczych. Obecnie takie testy są już wykonywane w jednym z przedszkoli w Olsztynie i obejmują ponad sto dzieci. Planowane są badania w kolejnych placówkach, ale decyzja ta zależy od sytuacji związanej z COVID-19.

reklama

Testy parazytologiczne dla przedszkolaków są dobrowolne i bezpłatne, a po ich wykonaniu rodzice otrzymują wyniki. Według Klaudii Tamowskiej z laboratorium Sanepidu, istnieją powody, by sądzić, że pasożyty żołądkowo-jelitowe występują bardzo często u dzieci w tej grupie wiekowej, szczególnie u młodszych dzieci, które nie mają jeszcze ustalonych nawyków higienicznych i żyją z rówieśnikami. Najczęściej wykrywanymi pasożytami są owsiki, lamblie i włosogłówki.

W 2019 roku przeprowadzono pierwszy etap badań parazytologicznych w Warmińsko-Mazurskim Sanepidzie, objęły one siedem przedszkoli w gminach Purda, Olsztynek, Gietrzwałd i Jonkowo. 27% z 58 dzieci miało infekcję. W 2020 roku przebadano 91 dzieci z jednego z olsztyńskich przedszkoli, a pasożyty przewodu pokarmowego wykryto u 44 z nich, tj. ponad 48%. Projekt badawczy został zawieszony z powodu pandemii. Sanepid chce objąć badań profilaktycznych całego województwa warmińsko-mazurskiego, dlatego pozyskiwane są na ten cel środki finansowe.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia