12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przedsiębiorcy radzili sobie jak mogli żeby się utrzymać. Remont drogi trwa już dwa lata, a obroty spadły o połowę

WiadomościPrzedsiębiorcy radzili sobie jak mogli żeby się utrzymać. Remont drogi trwa już...

Napisał do nas czytelnik, który poprosił o interwencję ws. drogi, która „przeistacza się w basen”, gdy tylko spadnie deszcz. Droga powiatowa w Jonkowie jest w fatalnym stanie. Rzutuje to m.in. na sytuację biznesów prowadzonych w miejscowości, gdzie niektórym obroty zmniejszyły się o nawet 50%, gdyż klienci w dni z opadami, nie są w stanie zaparkować pod sklepem.

reklama

„Droga jest nieprzejezdna. Ludzie nie mogą dojechać do domu, do sklepu, karetka też nie przejedzie”

Więcej o tym w naszym nagraniu:

reklama

Zwróciliśmy się do Starostwa, by dowiedzieć się więcej o trwającej tam inwestycji:

„Remont nie dotyczy tylko ok. 6,5 km odcinka drogi powiatowej, która we fragmencie przebiega przez wieś Jonkowo. Jest to tylko część większej inwestycji realizowanej wspólnie przez Gminę Jonkowo oraz Powiat Olsztyński”
– odpowiada rzecznik Starosty, Wojciech K. Szalkiewicz.

reklama

Jak się dowiedzieliśmy, cała inwestycja została podzielona na trzy cele:

„Cel projektu 1: Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Gminy Jonkowo w miejskim obszarze funkcjonalnym Olsztyna po roku 2019 poprzez przebudowę drogi gminnej od skrzyżowania z drogą powiatową 1368N w miejscowości Godki przez Porbady do miejscowości Wrzesina do skrzyżowania z drogą wojewódzką 527 wraz z budową ścieżek rowerowych na odcinku Giedajty – Jonkowo oraz ul. Gościnnej w Gutkowie – gmina Jonkowo.

Cel projektu 2: Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Gminy Jonkowo w miejskim obszarze funkcjonalnym Olsztyna po roku 2019 poprzez przebudowę drogi powiatowej 1368N od miejscowości Godki do miejscowości Jonkowo, dalej drogą powiatową 1203N do skrzyżowania z drogą wojewódzką 527 wraz z budową ścieżek rowerowych.

Cel projektu 3: Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Gminy Jonkowo w miejskim obszarze funkcjonalnym Olsztyna po roku 2019 poprzez zakup 2 sztuk jednostek taboru pasażerskiego w publicznym transporcie zbiorowym komunikacji miejskiej. Projekt realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Projekt obejmuje budowę/przebudowę dróg gminnych i powiatowych, budowę ciągów pieszych i rowerowych, zatok autobusowych, oświetlenia, odwodnienia, zagospodarowania zieleni, przebudowy kolizji, budowy parkingów BIKE&RIDE, zakup taboru (2 autobusy)

Znany jest wykonawca obwodnicy na DK 65

Udało nam się ustalić, że inwestycja zmierza ku końcowi. Starostwo przedstawiło konkretne daty, związane z projektem.

29 września 2017 roku, Gmina Jonkowo podpisała umowę wraz z Powiatem Olsztyńskim oraz Marszałkiem Województwa ws. finasowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko i Mazurskiego na lata 2014-2020.

Ponad rok później, 3 października 2018, wyłoniono wykonawcę i podpisano umowę na wykonanie zadania, a na 30 listopada 2020 zaplanowano zakończenie inwestycji. Termin ten może się zmienić z racji na panującą pandemię i warunki pogodowe.

Jak ustaliliśmy, nie był to pierwszy termin zakończenia prac:

„Opóźnienia w stosunku do planowanego terminu zakończenia (jesień ubiegłego roku) oraz wyższe od zakładanych koszty realizacji związane są przede wszystkim z koniecznością wykonania dodatkowych prac (i znalezienia na nie środków) nie uwzględnionych przez firmę projektową w projekcie (który kilkakrotnie musiał być modyfikowany). Po zakończeniu prac i ich końcowym rozliczeniu inwestorzy planują wystąpić na drogę sądową z roszczeniami w tej sprawie”.

Planowany koszt na realizację tej inwestycji wynosił 19,7 mln zł, lecz kwota szacowana jest znacznie większa i na ten moment wynosi 25,3 mln.

Jak zrobić z jednego remontu dwa? Kierowcy nie mogą narzekać na brak atrakcji przy pl. Bema

Starostwo zapewniło, że zarówno gminie jak i powiatowi zależy na jak najszybszym zakończeniu tej inwestycji.

Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem? Ponad dwuletni remont drogi pod Olsztynem?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
zertyn
3 listopada 2020 22:41

ale lipa. rozliczymy urzednikow przy wyborach

Popularne
Wojewoda: blisko 1 mld zł dla Warmii i Mazur od 2019 r. z funduszu rozwoju dróg