fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Miliony dla gmin z Warmii i Mazur na cyfryzację w urzędach

reklama

Na cyfryzację urzędów w warmińsko-mazurskich gminach przeznaczono kwotę 34 mln zł. Za te pieniądze rząd będzie mógł kupować oprogramowanie, sprzęt i szkolić urzędników.

Minister Andruszkiewicz powiedział, że środki mają zostać przeznaczone na digitalizację urzędów i jednostek podległych. „Samorządy, które będą otrzymywać środki będą mogły za nie zakupić sprzęt, oprogramowanie i przeszkolić urzędników, aby służyć mieszkańcom warmińsko-mazurskiego i aby jak najwięcej spraw można było załatwić z domu”- powiedział Andruszkiewicz.

Niektóre miasta Warmii i Mazur mogą otrzymać nawet dwa miliony złotych. Algorytm określa wysokość dotacji, a nie kwoty pożyczki. Dodał, że ważną kwestią jest to, że gmina będzie mogła rozliczyć środki wydane w obozie w zeszłym roku.

reklama

Wojewoda Artur Chojecki powiedział, że program cyfryzacji jest jednym z dowodów, jakie wyszły z wniosków po pandemii. E- usługi i zdalna praca wymagają odpowiedniego sprzętu oraz warunków. Program cyfrowa gmina zapewnia i sprzęt dla samorządów gminnych i szkolenia dla pracowników a także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem” – wyjaśnił wojewoda.

Czytaj też:  Mieszkańcy miejscowości pod Olsztynem zyskają dostęp do kolei

Jeden z samorządowców, którzy otrzymali promesę, burmistrz Stawigudy Michał Kontraktowicz, zwrócił uwagę, że przyjazny dla petentów urząd to taki, w którym mieszkańcy mogą załatwiać swoje sprawy przez internet. „Chciałbym doprowadzić do takiej sytuacji, że wizyta w urzędzie będzie faktycznie niepotrzebna poza wyjątkowymi sprawami. Nie powinniśmy być widoczni dla petentów, powinniśmy być jedynie potrzebni w przypadku niezbędnych spraw a każda inna kwestia powinna być załatwiana przez internet” – powiedział. 

źródło: PAP, fot.  PAP/Tomasz Waszczuk

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama