3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Psycholog: sztuka może być wsparciem dla naszej psychiki w czasie pandemii

WiadomościPsycholog: sztuka może być wsparciem dla naszej psychiki w czasie pandemii

Kontakt ze sztuką może pomóc w przepracowaniu intensywnych emocji wywołanych pandemią – twierdzi psycholog Mirosława Marciak. Zachęca również, aby otaczać się pięknem, ponieważ to aktywizuje część mózgu, która daje ukojenie.

Według Marciak, zarówno obcowanie ze sztuką, jak i tworzenie jej, otwiera przestrzeń do kontaktu z emocjami i ich wyrażania, co stanowi istotną pomoc w regulacji emocji. Mogą to być różne dziedziny sztuki, od malarstwa, przez taniec, fotografię, po film i najnowsze formy artystyczne.

„Celem regulacji jest modulacja intensywności naszych stanów emocjonalnych, by mieć je na optymalnym poziomie. Obcowanie ze sztuką aktywną i receptywną to bezpieczna przestrzeń dla doświadczania i wyrażania nawet najbardziej intensywnych emocji” – powiedziała Marciak.

Psycholog podkreśliła, że pandemia wywołała intensywne odpowiedzi emocjonalne: niepokój, lęk, smutek wobec utrat, irytację, gniew wobec ograniczeń, bezradność. Pandemia w doświadczeniu wielu ludzi uwydatniała boleśnie poczucie samotności, zagroziła realizacji potrzeby więzi.

Marciak zwróciła uwagę, że potrzeby samotności i więzi zajmują istotne miejsce wśród potrzeb psychicznych człowieka, a w czasie pandemii dostępność do ich harmonijnej realizacji została zachwiana. Samotności jest zbyt wiele, a możliwość więzi – kontaktu z innymi – z jednej strony napotyka na ograniczenia, a z drugiej strony może wywoływać niepokój.

„Osoby, które zajmowały się sztuką, niekoniecznie dla pozyskania głębokiego waloru artystycznego, ale dla samego procesu tworzenia, miały mniejszy poziom napięcia psychicznego i różnorodnych zaburzeń” – powiedziała Marciak.

Marciak wyraziła nadzieję, że najgorsze momenty pandemii już minęły, a nasze mechanizmy adaptacyjne umacniają się, ale wciąż wiele niewiadomych może budzić niepokój. „Doświadczenie pandemii niewątpliwie będzie przedmiotem badań. Pozostaje nam żywić nadzieję, że wielu ludzi podejmie wysiłek twórczej transformacji swojego osobistego doświadczenia pandemii. Niechby sztuka i kontakt z nią były dodatkową inspiracją do pogłębienia przemyśleń o naszym życiu, wartościach, celach i znaczeniach, jakie chcemy realizować” – powiedziała specjalistka ze Szpitala Uniwersyteckiego.

„Teraz na powrót trzeba znaleźć drogę do bliskiej relacji ze swoim wnętrzem psychicznym i do poczucia przynależności, więzi z innymi, które są miarą zdrowia psychicznego” – dodała.

Źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane