5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jak dbać o okulary i jak naprawić uszkodzone okulary?

Materiał zewnętrznyJak dbać o okulary i jak naprawić uszkodzone okulary?

Okulary korekcyjne zazwyczaj mają służyć nam przez wiele lat. I jest to możliwe – ale należy wiedzieć, w jaki sposób użytkować okulary, a także chronić je przed uszkodzeniami. Kluczowe znaczenie ma ich odpowiednie zakładanie i zdejmowanie, a także przechowywanie. A jeśli już dojdzie do uszkodzenia okularów, to część defektów można naprawić samodzielnie. Jak to zrobić?

O czym należy pamiętać użytkując okulary?

 Podczas codziennego użytkowania okularów są one narażone na powstawanie wielu uszkodzeń. Możliwe jest powstanie pęknięć czy rys, zmatowienia szkieł okularowych. Takie uszkodzenia mogą powstać w efekcie upadku okularów z wysokości, a także podczas nieprawidłowego zakładania lub zdejmowania okularów. Jak dbać o okulary? Przede wszystkim – należy zapobiegać upadkowi okularów na twarde podłoże. Kluczowe znaczenie ma idealne dopasowanie wielkości okularów – zbyt luźne będą zsuwać się z nosa i mogą spaść na podłogę. Idealnie dopasowane okulary to takie, w których szerokość mostka jest dopasowana do szerokości nasady nosa. Istotna jest także długość zauszników – powinny stabilnie utrzymywać okulary.

Aby chronić okulary przed upadkiem, należy przechowywać je w odpowiedni sposób. Niedopuszczalne jest trzymanie ich luzem w torebce czy kieszeni, a także pozostawianie ich na półce czy stole. Jeśli zdejmujemy okulary, konieczne jest przechowywanie ich w odpowiednim, usztywnianym etui. Wówczas minimalizujemy ryzyko uszkodzenia okularów podczas ich odkładania na twarde powierzchnie. Ponadto w razie upadku okularów nie dojdzie do pęknięcia szkieł – etui zamortyzuje upadek.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zakładanie i zdejmowanie okularów. Należy zawsze trzymać okulary za obydwa zauszniki – jeśli będziemy podtrzymywać okulary tylko z jednej strony, może dojść do urwania zausznika lub jego znacznego poluzowania. Do osłabienia konstrukcji okularów może dojść także także podczas poprawiania okularów na nosie, gdy popychamy okulary za mostek. Lepiej jest trzymać okulary obustronnie za zauszniki.

Bardzo ważna jest kwestia bezpiecznego i skutecznego oczyszczania szkieł i ram okularów. Należy używać w tym celu wyłącznie preparaty do tego przeznaczone. Najlepiej sprawdzają się środki czyszczące dedykowane czyszczeniu szkieł okularowych, a także miękka mikrofibra. Odpowiednie środki czyszczące pozwalają na dokładne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, a dodatkowo – uniknięcie powstania zarysowań.

Jak usunąć zarysowania czy pęknięcia okularów?

Okulary mogą pękać lub zginać się, gdy nosisz je bez etui, kładziesz je na stole lub przypadkowo upuszczasz. To nieuniknione, że gdzieś po drodze dostaną zadrapania lub się zepsują.

Każdy, kto nosi okulary, wie, jak denerwujące jest posiadanie zadrapań na soczewkach. Porysowane soczewki są niewygodne w noszeniu, upośledzają wzrok i – co najważniejsze – mogą przyczynić się do pogłębienia wady wzroku.

Plamy na soczewce mogą czasami być po prostu kurzem lub smugą, ale innym razem może to być rzeczywiste zadrapanie na soczewce okularowej. Większość wysokiej jakości soczewek ma powłokę zapobiegającą zarysowaniom, ale nieuniknione jest, że pojawią się pewne zadrapania. Gdy na szkłach okularowych pojawią się niewielkie zarysowania, można poradzić sobie z nimi samodzielnie – i nie jest konieczna wymiana szkieł na nowe. Oto kilka sprawdzonych patentów na to, jak naprawić okulary:

– jeśli na szkłach okularowych pojawią się zarysowania, można je usunąć dzięki wypolerowaniu szkieł pastą do zębów, sodą oczyszczoną, letnią wodą z mydłem, a także specjalistycznymi preparatami do czyszczenia,

– jeśli doszło do poluzowania zauszników, wystarczy je dokręcić małym śrubokrętem,

– aby skorygować położenie lub kształt mostka czy zauszników, wystarczy mocno przytrzymać ramę okularów i delikatnie skorygować kształt wybranego elementu,

Gdy dojdzie do pęknięcia szkieł okularowych, urwania któregoś elementu ramy – wówczas wskazana jest wizyta u optyka. Specjalista podejmie się naprawy uszkodzonego elementu lub jego wymiany.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane