fbpx
-9 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Jarosław Kaczyński odsłonił tablicę znanej olsztyńskiej nauczycielki

reklama

Pamięć o Grażynie Langowskiej będzie utrwalana, bo o takich ludziach trzeba pamiętać – mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w Olsztynie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej jej pamięci.

Lider PiS przypomniał, że Langowska była działaczką opozycji, Solidarności, więźniem politycznym, a także posłanką, działaczką Porozumienia Centrum, a następnie AWS.

„Ale przede wszystkim była osobą o bardzo sprecyzowanych poglądach, a także osobą o silnym charakterze. Była osobą, która rzeczywiście potrafiła wpływać na innych, nawet tych którzy stali w różnych hierarchiach politycznych wyżej niż ona, stawiać na baczność. Miała w sobie taką siłę, taką zdolność i miała w sobie taką głęboką uczciwość, która nakazywała jej przede wszystkim domagać się jasnego stawiania spraw” – mówił Kaczyński.

reklama

Jak zaznaczył, Langowska była kimś, kto czynił jego ówczesne środowisko polityczne czymś „żywym”, czymś co funkcjonowało zarówno w wymiarze politycznym jak i ludzkim. „Grażyna była osobą, która te wartości można powiedzieć, nosiła w sobie, ale w taki sposób, że inni to odczuwali” – stwierdził wicepremier.

„Była człowiekiem Solidarności, ale zdawała sobie sprawę z tego, że popełniane są różne błędy, że niektórzy działają w nieco innych celach, niż te deklarowane; że między deklaracjami a rzeczywistą praktyką polityczną jest niekiedy wielka różnica” – stwierdził lider PiS.

Dodał, że już w lecie 1989 r. uczestniczyła w inicjatywie podjęcia działań zmierzających do zmian, „które można najkrócej określić tak: okrągły stół to było dobre posunięcie taktyczne, ale okrągły stół i te ograniczone wybory to w żadnym wypadku nie może być fundament nowego ustroju Polski”.

Jak podkreślił, to właśnie ten pogląd zaprowadził ją do Porozumienia Centrum. „Była tam bardzo ważnym, kimś z kim się liczono, kogo szanowano i kogo się nawet – w tym dobrym tego słowa znaczeniu – nieco obawiano” – zaznaczył Kaczyński. Dodał, że później działała jako kurator oświaty, a następnie wróciła do parlamentu będąc w AWS.

„Ten dzisiejszy dzień, to uczczenie jej pamięci, to utrwalenie jej pamięci, ten dzień kiedy powstaje nagroda jej imienia, jest czymś na co na prawdę zasłużyła. Będzie czymś co będzie utrwalało nie tylko pamięć o niej, ale będzie utrwalało to wszystko co wiąże się z walką o wartości; wartości dziś jeszcze bardziej zagrożone niż za jej życia” – powiedział szef PiS.

Według niego bardzo dobrze się stało, że „ta pamięć będzie utrwalana, bo o takich ludziach jak Grażyna trzeba pamiętać”. „Trzeba pamiętać, bo oni stanowią coś, co by można było określić jako utrwalanie historii poprzez ludzi. Zawsze o historii, o jej biegu decyduje ta aktywna mniejszość. Ona należała nie tylko do tej aktywnej mniejszości, ale nawet do tej jej najbardziej czynnej części i w ten sposób wpisała się w dzieje Polski, naszego narodu i to wpisała się pięknie” – podkreślił Kaczyński. 

Czytaj też:  Uratowali mu życie. Żołnierze olsztyńskiej 16 Dywizji wyciągnęli migranta z rzeki

Premier Morawiecki podkreślał także jej wielką troskę o młodych ludzi, o ich kształcenie, wychowywanie; zwracał uwagę, że jej zaangażowanie w kulturę i literaturę.

„Uczyła języka polskiego, a to właśnie w języku polskim były zakotwiczone nasze wartości i nasza wola trwania w czasach, które były dla nas bardzo trudne i których historia nam nie oszczędzała” – zaznaczył szef rządu.

„Gorzki to chleb polskość i ona doskonale o tym wiedziała – działała i żyła w trudnym okresie przełomu tworzenia się +Solidarności+ i później wolnej Polski. I zawsze miała w sobie ten azymut, który był najbardziej właściwy – na prawdę, na solidarność, na zdecydowaną walkę o sprawiedliwość i o zwykłego, skrzywdzonego człowieka” – podkreślił premier.

Grażyna Langowska (14 X 1946 – 2 XI 2009) była absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczycielką języka polskiego w olsztyńskich szkołach. We wrześniu 1980 r. współorganizowała „Solidarność” w woj. olsztyńskim. Była członkiem Prezydium MKZ w Olsztynie, przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania, rzecznikiem prasowym i członkiem Prezydium Zarządu Regionu, delegatką na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku.

25 grudnia 1981 r. aresztowana za sporządzenie 13 grudnia 1981 r. petycji kolportowanej w Olsztynie, przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Ostródzie. 2 lutego 1982 r. skazana wyrokiem Wojskowego Sądu Garnizonowego w Olsztynie na półtora roku więzienia, 16 marca 1982 r. Izba Wojskowa SN uchyliła wyrok. 3 czerwca 1982 r. wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie skazana na dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Zwolniona z pracy, przywrócona po roku.

Kolporterka prasy podziemnej, uczestniczka nieformalnych spotkań opozycji, obserwatorka procesów działaczy podziemia, przedstawicielka Komitetu Helsińskiego w regionie. Od 1988 r. uczestniczyła w reaktywowaniu struktur związkowych.

W latach 1989–1991 posłanka RP z listy Komitetu Obywatelskiego „S”. W latach 1990–1996 była wojewódzkim kuratorem oświaty. W latach 1991–1997 działała w Porozumieniu Centrum, następnie w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W latach 1997–2001 posłanka z listy AWS.

Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama