Olsztyn nie zapomina o najwybitniejszym mieszkańcu. Mikołaj Kopernik i jego dzieła będą najważniejszymi aktorami Światowego Dnia Książki.
Co do tego nie ma wątpliwości – ulicami stolicy Warmii i Mazur nie spacerowała wybitniejsza postać. Kilka lat spędzonych w Olsztynie odcisnęło piętno nie tylko na naszym mieście, ale znalazła swe miejsce w historii świata.
Z jednej strony prowadzone tu badania nad równonocą, z drugiej dzieła, jakie powstawały w czasie pracy m.in. w Zamku Kapituły Warmińskiej. I właśnie teksty słynnego astronoma zdominują sobotni (23 kwietnia) Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Jednak czytanie dział wybitnego naukowca to nie jedyne wydarzenie, jakie tego dnia będzie mieć miejsce w olsztyńskim zamku. Będzie można wysłuchać prelekcji na temat tablic astronomicznych Mikołaja Kopernika oraz wykładu zatytułowanego “Z księgozbioru Mikołaja Kopernika – o gorączkach – Michała Savonaroli”. Młodszych uczestników wydarzenia powinien zainteresować spektakl “Copernicus” oraz zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem.
Olsztyn czyta Kopernika w olsztyńskim zamku w sobotę (23 kwietnia) od 16:00 do 19:00. Wstęp jest darmowy. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna.
Szczegółowy program:
* Mikołaj Kopernik czyta – rozpoczęcie
Miejsce: dziedziniec zamkowy
16:00
* Spektakl: Copernicus / Teatr Form Niezależnych Korzunowicz
Miejsce: dziedziniec zamkowy
16:10-16:55
17:10-17:55
* Zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem
Miejsce rozpoczęcia: wejście do zamku (przy schodach)
16:10-16:30
16:45-17:05
17:10-17:30
* Prelekcja: Tajemnice tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika / dr Jacek Szubiakowski
Miejsce: przy tablicy astronomicznej (krużganek na półpiętrze zamku)
16:20-16:40
17:30-17:50
* Prelekcja: Z księgozbioru Mikołaja Kopernika. Traktat – O gorączkach – Michała Savonaroli / dr Małgorzata Chudzikowska-Wołoszyn
Miejsce: sale kopernikowskie
Godz. 18.30
* Atrakcje na dziedzińcu: biblioteka pod chmurką, warsztaty kaligrafii, stanowisko Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego
Gdyby nie dopisała pogoda – zapraszamy do Muzeum Warmii i Mazur.