4 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

W obserwatorium astronomicznym będzie można oglądać zaćmienie Słońca

OlsztynW obserwatorium astronomicznym będzie można oglądać zaćmienie Słońca

Wtorkowe zaćmienie Słońca będzie miało swoje miejsce na polskim niebie. W Olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym będzie można darmowo przeżyć to zjawisko w ogrodzie otaczającym obserwatorium oraz, po wykupieniu biletu, na tarasie widokowym.

reklama

Aby móc zobaczyć zaćmienie Słońca, potrzeba ładnej pogody i czystego nieba. Na wieży liczącej kilka metrów na szczycie obserwatorium będzie mogło przebywać jednorazowo 25 osób, każda z nich może pozostać na szczycie przez piętnaście minut. Bilet wstępu na taras kosztuje pięć złotych.

Olsztyn to miasto, w którym początek zaćmienia Słońca będzie można zobaczyć od godziny 11.12, a faza maksymalnego częściowego zaćmienia wypadnie na godzinę 12.20. Ostatnie fragmenty tego zjawiska znikną o 13.40.

reklama

“Aby móc zobaczyć to zjawisko przez teleskop, potrzebna jest ładna pogoda oraz przejrzyste niebo. W sytuacji dużego zachmurzenia i opadów atmosferycznych, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia” – podano w komunikacie.

W przypadku niepogody na profilu www.facebook.com/olsztynskie.planetarium będzie przeprowadzona transmisja zaćmienia. Zaćmienie Słońca odbywa się podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której nie jest on widoczny. Jedynie w przypadku zaćmienia Słońca jest to możliwe, gdy nie widzimy ziemskiej tarczy Księżyca.

Zaćmienie Słońca może przybierać różne formy: częściowe, całkowite, obrączkowe i hybrydowe. Zjawisko to, które będzie można obserwować 25 października 2022 r., jest zaćmieniem częściowym.

reklama

Całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce, odbędzie się dopiero 7 października 2135 roku.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
24 października 2022 13:06

a bo to obserwatorium w krzakach

Polecane
Ogłoszenia