-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W obserwatorium astronomicznym będzie można oglądać zaćmienie Słońca

OlsztynW obserwatorium astronomicznym będzie można oglądać zaćmienie Słońca

Wtorkowe zaćmienie Słońca będzie można bezpłatnie oglądać w ogrodzie wokół olsztyńskiego obserwatorium astronomicznego oraz, po wykupieniu biletu, na tarasie widokowym. Obserwatorium zastrzega, że do obserwacji konieczna jest ładna pogoda i przejrzyste niebo.

reklama

We wtorek w Polsce będzie można obserwować zaćmienie Słońca – to najsłynniejsze i cieszące się wielką popularnością zjawisko astrofizyczne. Z tego powodu olsztyńskie obserwatorium astronomiczne od godz. 11 organizuje możliwość obserwacji zarówno w ogrodzie otaczającym obserwatorium, jak i na jego tarasie.

Na tarasie jednorazowo będzie mogło przebywać 25 osób, każdy może przebywać na szczycie obserwatorium kwadrans. Bilet na wejście na wieżę obserwatorium kosztuje 5 zł.

reklama

W Olsztynie początek zaćmienia Słońca będzie można obserwować od godz. 11.12. Faza maksymalnego częściowego zaćmienia przypadnie na godz. 12.20. Zakończenie obserwacji przypadnie o 13.40.

Nie żyje znany profesor związany z UWM

„By pokazy teleskopowe zaćmienia Słońca mogły się odbyć potrzebna jest ładna pogoda i przejrzyste niebo. W razie dużego zachmurzenia oraz opadów atmosferycznych Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne rezerwuje sobie prawo do odwołania wydarzenia” – napisano w komunikacie.

reklama

Na profilu www.facebook.com/olsztynskie.planetarium będzie można oglądać transmisję zaćmienia.

Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.

Zaćmienie Słońca może występować w różnych formach: może być częściowe, całkowite, obrączkowe, czy hybrydowe. To, które będziemy mogli obserwować 25 października, zalicza się do zaćmień częściowych.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku. 

Ranking najlepszych szkół. Które szkoły z Warmii i Mazur się w nim znalazły?

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
24 października 2022 13:06

a bo to obserwatorium w krzakach

Popularne

Ranking najlepszych szkół. Które szkoły z Warmii i Mazur się w nim znalazły?