fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Warmińsko-mazurskie. W ośrodku dla cudzoziemców 440 osób, w tym 6 nieletnich bez opieki

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

W ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie (warmińsko-mazurskie) przebywa w czwartek 440 osób, w tym 150 dzieci – podała rzecznik prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz. Dodała, że 6 nieletnich nie ma opieki dorosłych – czekają na decyzję o umieszczeniu ich w domu dziecka.

W czwartek w ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie przebywa 440 osób: 129 z nich to samotni mężczyźni, 316 osób to rodziny. „Rodziny te mają pod opieką w sumie 150 dzieci” – poinformowała rzecznik prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz. Dodała, że 6 nastolatków w wieku 15-18 lat nie ma opieki dorosłych, w związku z czym trwa procedura zmierzająca do umieszczenia ich w domu dziecka.

W tym roku do domu dziecka w Kętrzynie skierowano 49 nastolatków, wszystkie z niego uciekły. W rozmowach z personelem nastolatkowie nie kryli, że nie interesuje ich pobyt w Polsce, informowały, że chcą dotrzeć na Zachód.

reklama

Wśród osób przebywających w kętrzyńskim ośrodku najliczniejszą grupę, 264 osoby, stanowią Irakijczycy. „96 osób to obywatele Afganistanu, 27 osób pochodzi z Somalii” – powiedziała Aleksandrowicz i dodała, że w Kętrzynie przebywają też obywatele Nigerii, Syrii, Kuby, Gwinei, Turcji, Tadżykistanu, Kamerunu.

Czytaj też:  Reanimacja 87-letniego kierowcy na ul. Kołobrzeskiej
reklama

„Niektóre z tych osób poprosiły o powrót do rodzinnego kraju. Wiele osób złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej” – podała Aleksandrowicz.

Cudzoziemcy w Kętrzynie zajęli nie tylko budynek przeznaczony dla nich od lat, ale są rozlokowani także w budynku, w który był przeznaczony dla kadry straży granicznej, która uczestniczyła w szkoleniach. Na terenie ośrodka oraz przylegającego do niego stadionu ustawiono kontenery mieszkalne, w których także mieszkają cudzoziemcy. „W tych kontenerach jest ogrzewanie, woda, toalety” – zapewniła Mirosława Aleksandrowicz.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama