17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury gotowy na obsługę CARGO

WiadomościPort Lotniczy Olsztyn-Mazury gotowy na obsługę CARGO

Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzająca Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach, uzyskała pozwolenia wymagane do obsługi operacji lotniczych typu CARGO, czyli transportu towarów i poczty.

reklama


W celu świadczenia usług związanych z obsługą lotów CARGO, Spółka Warmia i Mazury przeszła proces certyfikacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który weryfikuje zdolność podmiotu do bezpiecznego wykonywania określonej działalności lotniczej oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. W jej wyniku, Spółka uzyskała Certyfikat Agenta Obsługi Naziemnej (AHAC) oraz Status Zarejestrowanego Agenta.


Certyfikat Agenta Obsługi Naziemnej (AHAC) potwierdza, że Spółka została uznana za zdolną do prowadzenia lotniskowej obsługi naziemnej statków powietrznych, wykonywanych na rzecz przewoźników lotniczych w zakresie obsługi materiałów niebezpiecznych.

reklama


Status Zarejestrowanego Agenta upoważnia do prowadzenia działalności związanej z kontrolą bezpieczeństwa na poziomie akceptowanym i wymaganym przez właściwe organy w odniesieniu do towarów, ładunków i poczty. Oznacza to, że pracownicy Służby Ochrony Lotniska uprawnieni są do kontroli w/w przesyłek. Posiadanie statusu zarejestrowanego agenta daje możliwość zwolnienia z kontroli bezpieczeństwa ładunków pochodzących od podmiotów uczestniczących w tzw. bezpiecznym łańcuchu dostaw oraz przyspiesza proces obsługi ładunku.


Spółka nawiązała współpracę z PLL LOT S.A. w zakresie obsługi lotów CARGO tego przewoźnika. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury został dodany do sieci transportowej RFS LOT’u, co umożliwia wybór lotniska w Szymanach jako tzw. portu wyjścia w bezpiecznym łańcuchu dostaw przesyłek lotniczych. Dzięki temu lokalni przedsiębiorcy zainteresowani wysyłką swoich produktów drogą lotniczą będą mogli nadać je na Mazurach, a te na pokładzie samolotu LOT’u będą kontynuowały swoją podróż do lotniska docelowego.

Włączenie obsługi operacji CARGO do profilu działalności Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, stwarza warunki do dalszego rozwoju regionalnego lotniska i dywersyfikacji źródła przychodów. Z usługi tej skorzystać będą mogli lokalni przedsiębiorcy i producenci oraz krajowe i międzynarodowe korporacje.
Pandemia koronawirusa przyśpieszyła rozwój rynku e-commerce, który w dużej mierze opiera się na transporcie lotniczym. Przewóz towarów drogą lotniczą systematycznie rośnie – w ostatnich dekadach jest to wzrost o 7% rok do roku, co potwierdzają dane ICAO, Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

reklama

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury gotowy na obsługę CARGO Wiadomości, Olsztyn, Szczytno

źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zdzisiek
13 października 2021 15:35

Krok w dobrą stronę ! Do tego trzeba pociągnąć infrastrukturę około lotniskową z np specjalną strefą ekonomiczną. Dobre ceny na załadunek / rozładunek i będzie to zdecydowanie dodatkowe źródło dochodów lotniska . Do tego trzeba stałe rozwijać siatkę połączeń .

ala
14 października 2021 10:03

A ileż tych ładunków można dostarczyć z lasu lub do lasu?

Polecane