-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prawie 500 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

WiadomościPrawie 500 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Według warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej 10 proc. pracujących w regionie cudzoziemców jest zatrudnionych nielegalnie. Jedna z agencji pośrednictwa pracy z powiatu Nowe Miasto Lubawskie nielegalnie zatrudniała ponad 60 proc. ściągniętych do regionu pracowników.

reklama

Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że od stycznia do września jej funkcjonariusze badali legalność zatrudnienia w regionie 4,8 tys. cudzoziemców. Okazało się, że 470 z nich, tj. niespełna 10 proc., pracowało niezgodnie z przepisami.

„Tylko jedna agencja pracy z powiatu Nowe Miasto Lubawskie nielegalnie zatrudniała aż 299 osób, tj. ponad 60 proc. ludzi, w których zatrudnieniu pośredniczyła” – poinformowała Aleksandrowicz i dodała, że właścicielowi agencji grozi do 30 tys. zł grzywny.

reklama

Aleksandrowicz ujawniła, że wśród nielegalnie zatrudnionych obcokrajowców najwięcej, bo 76 proc., stanowią Ukraińcy.

Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją

Straż Graniczna ujawniła, że nieprawidłowości w zatrudnianiu cudzoziemców dotyczą powierzania im pracy bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.

reklama

Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim – 31 proc., ełckim – 14 proc., nidzickim – 12 proc. W powiatach mrągowskim, działdowskim i gołdapskim zatrudnionych niezgodnie z przepisami było po 8 proc. obcokrajowców.

„Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 150 tys. zł.” – podała Aleksandrowicz.

W tym samym okresie przed rokiem Straż Graniczna badała legalność zatrudnienia 4,2 tys. obcokrajowców, wśród których ponad tysiąc było zatrudnionych niezgodnie z prawem.

Źródło: SG

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą