4.5 C
Olsztyn
wtorek, 3 grudnia, 2024
reklama

Groźny pająk coraz częściej atakuje w Polsce. Jak rozpoznać kolczaka zbrojnego?

WiadomościGroźny pająk coraz częściej atakuje w Polsce. Jak rozpoznać kolczaka zbrojnego?

Większość gatunków pająków w Polsce nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jakiś czas temu na terenie naszego kraju zaobserwowano jednak jednego z niebezpiecznych pająków występujących w Europie i Azji. Jego jad może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Kolczaka zbrojnego nie jest zbyt łatwo spotkać w Polsce, jednak w ostatnim czasie zdarza się coraz więcej takich sytuacji, które niestety kończą się ugryzieniem. Jad tego pająka może wywołać dolegliwości, przy których potrzebna będzie interwencja lekarza.

Jedno z doniesień o ugryzieniu pojawiło się w województwie dolnośląskim. Kobieta ostrzegła przed pająkiem, z którym niestety spotkał się jej syn. Dziecko trafiło do szpitala.

– OSTRZEŻENIE !!! W Chrzastawie pojawił się KOLCZAK ZBROJNY-okropny pająk. Proszę obserwujcie swoje domy, a w szczególności pokoje dzieci. Nam przydarzyła się taka sytuacja. Dziecko zostało pogryzione. Jesteśmy w szpitalu. Kolczak zbrojny jest jednym z nielicznych, tak groźnych pająków, występujących w naszym kraju – napisała radna Anna Andrusyn na swoim profilu.

Jak groźne jest ugryzienie kolczaka zbrojnego?

Kolczak zbrojny występuje w Europie oraz zachodniej i środkowej części Azji. Zamieszkuje ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami, takie jak łąki, nasypy kolejowe i skraje dróg. Dojrzałe samice spotyka się od czerwca do listopada, zaś samce w lipcu i sierpniu.

Jest jednym z nielicznych pająków występujących w Polsce, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Powoduje piekący ból i stan zapalny. Jad zawiera hemolizyny. Jest śmiertelny dla owadów, natomiast u człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.

Charakterystycznymi cechami, dzięki którym można rozpoznać tego pająka jest ciemnoczerwony głowotułów oraz brązowa linia, która biegnie przez środek żółto-zielonego odwłoka.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marcin
8 października 2021 19:58

Ten pająk jest u nas od kilkudziesięciu lat jak nie kilkuset. Zwłaszcza na południu Polski. Jego jak nie jest groźny dla człowieka. Jeśli ktoś uczulony to normalne że reakcja wystąpi. To tak jak z pszczołami.

Polecane