Projekty realizowane przez polskie samorządy z obwodem kaliningradzkim to przykłady bardzo dobrej współpracy transgranicznej – powiedział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, który uczestniczył w wideokonferencji samorządowców z Polski i Rosji.
Wideokonferencja, która odbyła się we wtorek w Gusiewie, leżącym ok. 115 km od Kaliningradu, zgromadziła samorządowców z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego – partnerów okręgu miejskiego Gusiew w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja.
„Jestem podbudowany tą wideokonferencją, dlatego że byli na niej wszyscy, którzy współpracują aktywnie z Gusiewem i całym najbliższym regionem przygranicznym. Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że nie są to projekty, które znajdują się na papierze, a projekty już fizycznie zrealizowane, ze środków zarówno Rzeczypospolitej Polskiej, unijnych, jak i środków Federacji Rosyjskiej” – powiedział ambasador.
Samorządy i instytucje z Gołdapi, Miłakowa, Olecka, Orzysza, gminy Rybno, Stegny i Sztutowa zrealizowały bądź przygotowują projekty z zakresu ekologii, kultury i infrastruktury. Duży projekt infrastrukturalny obejmujący budowę drogi wojewódzkiej i przeprawy mostowej po stronie polskiej, a po rosyjskiej – remonty ulic i chodników, realizuje z Gusiewem Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Projekty polsko-rosyjskie mają przyczynić się np. do rozwoju sieci transportowej w regionie przygranicznym, czy poprawy sytuacji ekologicznej w regionie Bałtyku.
W czasie pandemii Covid-19 kontakty są znacznie utrudnione; samorządowcy podkreślali, że czekają na otwarcie granicy polsko-rosyjskiej i możliwość osobistego kontaktu. W rozmowie z ambasador Krajewski podkreślił, że na konferencji „padły słowa +stęskniliśmy się za wami+”, co jest „bardzo budujące”, bowiem „jest wola obu stron do kontynuowania tej współpracy”.
Dyplomata ocenił, że kontakty międzyludzkie pomagają w budowaniu kontaktów politycznych, „które między Polską i Rosją są bardzo skomplikowane: jest mnóstwo spraw, które wymagają pracy, a droga do rezultatów nie jest łatwa”.
Do najdłużej współpracujących z Gusiewem polskich partnerów należy Gołdap. Burmistrz Tomasz Luto przypomniał, że umowa o współpracy została podpisana w 2004 roku. Oba miasta realizują projekty związane z infrastrukturą, kulturą, sportem, inwestycjami. We wrześniu odbył się 27. półmaraton Bieg Gusiew-Gołdap, jednak z powodu zamkniętej granicy drugi rok z rzędu nie mógł być zrealizowany wspólnie, a tylko w symbolicznej formie.
Najmłodszym partnerstwem polsko-rosyjskim z Gusiewem jest współpraca z Orzyszem, trwająca sześć lat. Jak mówił burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, silna współpraca merytoryczna łączy muzeum miasta Gusiewa i Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu. Wspólnie z Gusiewem i Elblągiem samorządowcy z Orzysza przygotowali projekt dotyczący zagospodarowania rzek, a w Elblągu – nabrzeża morskiego. Orzysz prezentuje rosyjskim partnerom projekty edukacji dzieci niepełnosprawnych.
Pandemia koronawirusa uniemożliwiła realizację festiwalu partnerskiego realizowanego w Olecku i Gusiewie – mówił szef Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku, Radosław Skrodzki. Oba miasta łączy współpraca w postaci wymiany młodzieży i wspólnego produktu festiwalowo-turystycznego. Praktycznie w zdalnej formie, ale z dużymi efektami prowadzi swój wspólny projekt z Gusiewem polskie Miłakowo – relacjonował burmistrz Krzysztof Szulborski. Celem projektu jest wdrażanie dzieci i młodzieży do zachowań ekologicznych.
Nad przygotowaniem kolejnej edycji Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja, na lata 2021-2027, pracuje Wspólny Sekretariat Techniczny programu – zapowiedział na konferencji wiceszef sekretariatu Miłosz Wielgat. Program finansowany jest ze środków Polski, Unii Europejskiej i Rosji.
Źródło: PAP
Po co ta propaganda. Jedyna współprac jaką znam to przemycić papierosy do Polski, sprzedać zrobić zakupy w Biedronce i do Rosji.