Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie ma przyjemność ogłosić Międzynarodowy Festiwal VIA CARPATIA. Odbywa się on od 24 września do 23 października 2021 roku.
Zaprezentowane zostaną inscenizacje tekstów, których bohaterowie będą zmagać się z opresyjnym systemem i walczyć o swoją podmiotowość, czasem pokazaną z zaskakującej perspektywy.
Spektaklom towarzyszyć będą panele dyskusyjne poświęcone językowi propagandy i językowi nienawiści. Gośćmi będą m.in. Andrzej Titkow – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, Andrzej Jagodziński – tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dyplomata, publicysta, Jacek Żakowski – dziennikarz i publicysta oraz Piotr Niemczyk – ekspert z zakresu bezpieczeństwa. Moderatorem będzie Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz. Zaplanowano też spotkanie na temat fenomenalnego teatru litewskiego.
Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są słowa Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny”, którymi Teatr zachęca do zaangażowania w obronę spraw fundamentalnych.
Repertuar budowany jest wokół tematu rodzącego się faszyzmu, od gorączki lat 20-stych do lat 40-stych XX wieku, gdy Europę ogarnęło szaleństwo i wojna. Wydarzenia te przywoływane są dziś, w reakcji na współczesne dążenia do rządów totalitarnych, odchodzenie od demokracji i stopniową rezygnację z budowania otwartych społeczeństw. Organizatorzy są przekonani, że trzeba przypominać o tym, że to, co się wydarzyło, może się wydarzyć, a zagrożenie brunatną falą nadal ciąży nad Europą.
Nazwa Festiwalu nawiązuje do międzynarodowej trasy wiodącej od Kłajpedy po Saloniki. W ten sposób twórcy odwołują się do idei połączenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Wyrażają przekonanie, że spaja nas nie tylko droga, ale także twórczość kulturalna, a zwłaszcza wysoki poziom sztuki teatralnej
Słowacki Teatr Narodowy zaprezentuje sztukę „LENI” w reżyserii Valerii Schulczovej.
Czeski Teatr pod Palmovkou zaprezentuje „ŁASKAWE”, na podstawie powieści Jonathana Littella, w reżyserii Michala Langa.
Z kolei Teatr Mały z Wilna, czyli najbardziej rozpoznawalna i najlepsza litewska marka, pokaże sztukę Mariusa Ivaškievičiusa „MADAGASKAR” w reżyserii mistrza Rimasa Tuminasa.
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie wystawi „RAVENSBRÜCK. MIASTO KOBIET”, na podstawie wspomnień „I boję się snów” Wandy Półtawskiej, w reżyserii Zbigniewa Brzozy.
O walce jednostki z systemem opowiada drugi spektakl Teatru Jaracza „WRÓG PUBLICZNY” Istvána Tasnádiego, w reżyserii Zbigniewa Brzozy.
Festiwalowy repertuar dopełnią dwie inscenizacje literatury polskiej. Węgierski Teatr Maladype wystawi „SIERPIEŃ”, na podstawie „Ulicy Krokodyli” Brunona Schulza w reżyserii Zoltána Balázsa, jednego najlepszych europejskich reżyserów.
Drugim polskim tekstem będą „WDOWY” Sławomira Mrożka, zagrane przez Chorwacki Teatr Narodowy w Osijeku, w reżyserii Jasmina Novljakovića.
Bilety na wydarzenia dostępne są na stronie teatru.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objął prof. dr hab. Piotr Gliński, wiceprezes rady ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Źródło: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie