fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 19 Czerwiec, 2019
18.2 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Olsztyńscy sędziowie solidarni z sędziami Lutostańską i Czubieniak

Strona główna Wiadomości Olsztyńscy sędziowie solidarni z sędziami Lutostańską i Czubieniak
reklama

Sędziowie z sądów: rejonowego i okręgowego w Olsztynie, a także sędziowie z Bartoszyc i Kętrzyna, zadeklarowali poparcie dla sędzi Doroty Lutostańskiej z SO w Olsztynie, która ma postępowanie dyscyplinarne i sędzi SO w Gorzowie Wlkp. Aliny Czubieniak, która już została ukarana dyscyplinarnie.

Sędzia Lutostańska ma postępowanie dyscyplinarne za to, że nie wyłączyła się od orzekania ws. działaczek KOD, choć sama zapozowała do zdjęcia w koszulce z napisem „KonstytucJa”.

reklama

„Nas, olsztyńskich sędziów, w ostatnich tygodniach poruszyła dogłębnie sprawa wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko naszej koleżance Dorocie Lutostańskiej. (…) Nie zgadzamy się ze stanowiskiem Rzecznika (dyscyplinarnego- PAP). W naszej ocenie polegają one na błędnym założeniu, że przywiązanie do wartości konstytucyjnych, manifestowane również w ubiorze, może prowadzić do braku bezstronności sędziego. Przeciwnie. Przywiązanie do zasad, wartości stanowi podstawę rzetelnego i obiektywnego orzekania” – napisali w mediach społecznościowych olsztyńscy sędziowie i zapozowali do zdjęcia z napisem „murem za Dorotą”.

Sędzia Lutostańska także zapozowała do zdjęcia, a oprócz sędziów obok Lutostańskiej stanęli olsztyńscy adwokaci i poseł PSL Urszula Pasławska.

Na profilu społecznościowym olsztyńskiej Iustiti opublikowano także zdjęcia sędziów z Kętrzyna i Bartoszyc, którzy trzymają kartki z hasłami wsparcia dla sędzi Lutostańskiej.

„Mamy świadomość, że przypadek sędzi Lutostańskiej nie jest odosobniony. Zarzuty dyscyplinarne dotyczą wielu sędziów. Wielu z nas z niedowierzaniem przyjęło rozstrzygnięcie Sądu Dyscyplinarnego dotyczące sędzi Aliny Czubieniak. To zdjęcie wyraża solidarność również z sędzią Aliną Czubieniak” – zapewnili olsztyńscy prawnicy.

Sędzia Lutostańska stanie przed sądem dyscyplinarnym pod zarzutem „oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa”.

Rzecznik zarzucił sędzi Lutostańskiej, że nie wyłączyła się od orzekania w sprawie dwóch działaczek KOD, które odpowiadały przed sądem za ubranie w koszulki z napisem „KonsTYtucJA, Jędrek”. Sędzia Lutostańska w 23 listopada 2018 r. wydała postanowienie utrzymujące w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie, uznając, że zachowanie obwinionych nie zawierało znamienia wykroczenia, gdyż nie było społecznie szkodliwe.

Rzecznik zarzucił sędzi, że „zaniechała żądania wyłączenia od udziału w sprawie mimo istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, to jest publicznego wystąpienia w koszulce oznaczonej takim samym symbolem jak koszulki, których postępowanie przed sądem dotyczyło, a które to wystąpienie zostało utrwalone poprzez fotografie, następnie rozpowszechnione za pomocą internetu”.

Sędzia Lutostańska orzeka w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Olsztynie, wcześniej była wieloletnią sędzią i przewodniczącą wydziału karnego w sądzie rejonowym w tym mieście. Sprawa sędzi Lutostańskiej będzie rozpoznana przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

Z kolei w marcu Izba Dyscyplinarna SN wydała wyrok dyscyplinarny, w którym ukarała upomnieniem sędzię SO w Gorzowie Wlkp. Alinę Czubieniak za wydane w 2016 r. orzeczenie. Sędzia Czubieniak uchyliła wówczas postanowienie sądu o areszcie dla upośledzonego umysłowo 19-latka, który usłyszał zarzuty napastowania 9-letniej dziewczynki.

Jak podają media, wrocławski rzecznik dyscypliny nie ukarał sędzi Czubieniak za decyzję w sprawie 19-latka, ale z tą decyzją mieli się nie zgodzić m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i centralny sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. Z kolei po publicznej krytyce tej decyzji w mediach przez sędzię Czubieniak zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów podjął czynności wyjaśniające w sprawie ewentualnego uchybiania przez nią godności zawodu.

reklama
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

19CZE(CZE 19)20:30Capitalne Latino - BLUECapitano, Kapitańska 21

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X