16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyńscy sędziowie solidarni z sędziami Lutostańską i Czubieniak

WiadomościOlsztyńscy sędziowie solidarni z sędziami Lutostańską i Czubieniak

Sędziowie z sądów: rejonowego i okręgowego w Olsztynie, a także sędziowie z Bartoszyc i Kętrzyna, zadeklarowali poparcie dla sędzi Doroty Lutostańskiej z SO w Olsztynie, która ma postępowanie dyscyplinarne i sędzi SO w Gorzowie Wlkp. Aliny Czubieniak, która już została ukarana dyscyplinarnie.

reklama

Sędzia Lutostańska ma postępowanie dyscyplinarne za to, że nie wyłączyła się od orzekania ws. działaczek KOD, choć sama zapozowała do zdjęcia w koszulce z napisem “KonstytucJa”.

“Nas, olsztyńskich sędziów, w ostatnich tygodniach poruszyła dogłębnie sprawa wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko naszej koleżance Dorocie Lutostańskiej. (…) Nie zgadzamy się ze stanowiskiem Rzecznika (dyscyplinarnego- PAP). W naszej ocenie polegają one na błędnym założeniu, że przywiązanie do wartości konstytucyjnych, manifestowane również w ubiorze, może prowadzić do braku bezstronności sędziego. Przeciwnie. Przywiązanie do zasad, wartości stanowi podstawę rzetelnego i obiektywnego orzekania” – napisali w mediach społecznościowych olsztyńscy sędziowie i zapozowali do zdjęcia z napisem “murem za Dorotą”.

reklama

Sędzia Lutostańska także zapozowała do zdjęcia, a oprócz sędziów obok Lutostańskiej stanęli olsztyńscy adwokaci i poseł PSL Urszula Pasławska.

Na profilu społecznościowym olsztyńskiej Iustiti opublikowano także zdjęcia sędziów z Kętrzyna i Bartoszyc, którzy trzymają kartki z hasłami wsparcia dla sędzi Lutostańskiej.

“Mamy świadomość, że przypadek sędzi Lutostańskiej nie jest odosobniony. Zarzuty dyscyplinarne dotyczą wielu sędziów. Wielu z nas z niedowierzaniem przyjęło rozstrzygnięcie Sądu Dyscyplinarnego dotyczące sędzi Aliny Czubieniak. To zdjęcie wyraża solidarność również z sędzią Aliną Czubieniak” – zapewnili olsztyńscy prawnicy.

reklama

Sędzia Lutostańska stanie przed sądem dyscyplinarnym pod zarzutem “oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa”.

Rzecznik zarzucił sędzi Lutostańskiej, że nie wyłączyła się od orzekania w sprawie dwóch działaczek KOD, które odpowiadały przed sądem za ubranie w koszulki z napisem “KonsTYtucJA, Jędrek”. Sędzia Lutostańska w 23 listopada 2018 r. wydała postanowienie utrzymujące w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie, uznając, że zachowanie obwinionych nie zawierało znamienia wykroczenia, gdyż nie było społecznie szkodliwe.

Rzecznik zarzucił sędzi, że “zaniechała żądania wyłączenia od udziału w sprawie mimo istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, to jest publicznego wystąpienia w koszulce oznaczonej takim samym symbolem jak koszulki, których postępowanie przed sądem dotyczyło, a które to wystąpienie zostało utrwalone poprzez fotografie, następnie rozpowszechnione za pomocą internetu”.

Sędzia Lutostańska orzeka w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Olsztynie, wcześniej była wieloletnią sędzią i przewodniczącą wydziału karnego w sądzie rejonowym w tym mieście. Sprawa sędzi Lutostańskiej będzie rozpoznana przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

Z kolei w marcu Izba Dyscyplinarna SN wydała wyrok dyscyplinarny, w którym ukarała upomnieniem sędzię SO w Gorzowie Wlkp. Alinę Czubieniak za wydane w 2016 r. orzeczenie. Sędzia Czubieniak uchyliła wówczas postanowienie sądu o areszcie dla upośledzonego umysłowo 19-latka, który usłyszał zarzuty napastowania 9-letniej dziewczynki.

Jak podają media, wrocławski rzecznik dyscypliny nie ukarał sędzi Czubieniak za decyzję w sprawie 19-latka, ale z tą decyzją mieli się nie zgodzić m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i centralny sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. Z kolei po publicznej krytyce tej decyzji w mediach przez sędzię Czubieniak zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów podjął czynności wyjaśniające w sprawie ewentualnego uchybiania przez nią godności zawodu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia