fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 29 stycznia, 2022
reklama

W miejscu wypadku żeglarzy na Pisie zostanie wymieniona linia energetyczna

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

W środę zostanie zamknięty dla ruchu wodnego odcinek rzeki Pisy w Piszu na Mazurach – zapowiedziały Wody Polskie. Na ten dzień zaplanowano wymianę linii energetycznej, o którą w sierpniu zahaczył masztem jacht, co doprowadziło do porażenia żeglarzy prądem.

W komunikacie nawigacyjnym PGW Wody Polskie poinformowały, że 15 września będzie zamknięty dla ruchu wodnego odcinek rzeki Pisy między jeziorem Roś, a mostem na wysokości ul. Wojska Polskiego. Podały również, że ma to związek z realizacją prac „polegających na wymianie przewodów gołych na izolowane w przęsłach linii 15 kV krzyżujących się z drogą wodną, w celu zabezpieczenia prawidłowej pracy linii energetycznej oraz bezpieczeństwa osób tam przebywających”.

To właśnie w tym miejscu przed ponad miesiącem zdarzył się tragiczny wypadek. Załoga płynącego po rzece jachtu nie położyła masztu, który w efekcie zahaczył o napowietrzną linię energetyczną. Doszło do porażenia żeglarzy prądem. Zginął 14-letni chłopiec, który wskoczył z brzegu do wody, żeby ratować poszkodowanych, a sternik łodzi na skutek odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

reklama

Jak poinformowała Agnieszka Bajerska z białostockiego oddziału PGE Dystrybucja S.A., prace w miejscu wypadku z 10 sierpnia będą polegać na wymianie przewodu. – Zdarzenie, które miało miejsce w tym dniu, spowodowało nadpalenie przewodu linii napowietrznej średniego napięcia (SN), stąd decyzja o wymianie przewodu na nowy. Jednocześnie zaznaczam, że szlak ten był i jest prawidłowo oznaczony, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W wyznaczonych miejscach umieszczone są m.in. znaki informujące o wysokości linii oraz wirujące znaki ostrzegawcze zamocowane na przewodach – wyjaśniła.

Czytaj też:  Magda Gessler nagrała filmik skierowany do mieszkańców Olsztyna

Przekazała też, że PGE Dystrybucja od lat kabluje tzw. krzyżówki ze szlakami wodnymi, czyli zastępuje linie napowietrzne podziemnymi liniami kablowymi. Jako przykład podała obszar RPZ Węgorzewo, gdzie wszystkie linie napowietrzne krzyżujące się ze szlakami wodnymi zostały skablowane, w tym także część linii SN w Giżycku.

– W Piszu linie nie zostały jeszcze skablowane, ale część z nich jest już ujęta w planie kablowania oraz innych wnioskach modernizacyjnych – dodała.

Bajerska przypomniała, że każdego roku przed rozpoczęciem sezonu żeglownego, pracownicy PGE Dystrybucja dokonują monitoringu oznaczeń szlaków wodnych, tak, by były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Śledztwo w sprawie sierpniowego wypadku jachtu prowadzi prokuratura rejonowa w Piszu. 14-letni Ernest Banach, który utonął ratując porażonych prądem żeglarzy, został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem „Za ofiarność i odwagę”, a piska rada miejska przyznała chłopcu tytuł „Zasłużony dla Miasta Pisz”.

Źródło: PAP

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama