fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Ratusz przeprasza mieszkańców, którzy przestraszyli się huku walącej się kopuły

reklama

Rozpoczął się kolejny, bardzo widowiskowy etap rozbiórki Hali Urania. Wykonawca rozpoczął rozbiórkę charakterystycznej kopuły.

– Rozbiórka była wykonana na podstawie dokumentacji projektowej i zgodnie z umową z gminą, jako inwestorem – mówi kierownik kontraktu Mirbud SA, Andrzej Rosocha. – W zakresie prac było m.in. zdemontowanie konstrukcji kopuły i zamontowanie jej na nowo. Demontaż odbył się dwuetapowo. W pierwszej fazie było opuszczenie fragmentu kopuły, które zostało wykonane w czwartek popołudniu, a druga część została zdemontowana w piątek ok. 18:00. Wszystko zostało zrobione zgodnie z projektem.

Stan techniczny kopuły od dawna budził szereg wątpliwości, a jego ocena nie była możliwa na etapie prac projektowych.

reklama

– Założenie przetargu było takie, że firmy wykonawcze miały zaoferować czy chcą pozostawić tą starą kopułę, biorąc na siebie ryzyko że jest skorodowana i będzie wymagała szeregu wzmocnień, czy oferują wykonanie całkiem nowej konstrukcji, żeby była bezpieczna i odpowiadająca obecnie obowiązującym przepisom – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński. – W przetargu wszystkie firmy zaoferowały demontaż kopuły.

Po pierwszym etapie rozbiórki, który odbył się w czwartek nie było żadnych sygnałów od mieszkańców o hałasie. Dlatego wykonawca zdecydował się w piątek dokończyć prace, tym bardziej że istotna podczas takich procedur jest też pogoda, która tego dnia sprzyjała wykonawcy. Jednak okoliczni mieszkańcy wystraszyli się hałasu.

– My jako inwestor oczywiście wiedzieliśmy o rozbiórce, niemniej nie znaliśmy konkretnej daty i godziny, dlatego też nie informowaliśmy o niej opinii publicznej. – dodaje Śmieciński. – Przepraszamy mieszkańców, którzy wystraszyli się hałasu.

Hałasu wystraszył się również jeden z pracowników podwykonawcy, który w czasie zdarzenia przebywał na zewnątrz hali. W efekcie spadł ze schodów i odniósł niewielkie obrażenia.

Zgodnie z harmonogramem – rozbiórka Urani ma się zakończyć w połowie października, ale nie wykluczone że nastąpi szybciej. Całkowicie zdemontowana jest już bryła C, bryła B w około 70 proc., natomiast główny budynek – bryła A w około połowie. Całość prac, których wartość to prawie 195 mln złotych, ma się skończyć w III kwartale 2023 roku.

Źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama

Polecane

3 KOMENTARZY

3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama