3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Jutro będzie miało miejsce referendum ws. odwołania wójta

WiadomościJutro będzie miało miejsce referendum ws. odwołania wójta

W niedzielę 5 września odbędzie się referendum w sprawie odwołania Adama Szczepkowskiego, wójta gminy Grunwald. Inicjatorzy referendum zarzucają mu szereg nieprawidłowości w urzędowaniu oraz głośną sprawę listów, w których wójt zwracał się do wojewody i premiera o działania zmierzające do odwołania rady gminy w trybie nadzoru. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21 w czterech obwodowych komisjach referendalnych.

reklama

Referendum będzie ważne, jeśli udział w nim weźmie nie mniej niż trzy piąte liczby osób biorących udział w wyborze wójta, co daje niespełna 1400 osób. Podczas drugiej tury wyborów samorządowych w 2018 roku w wyborze wójta Grunwaldu uczestniczyło 2316 wyborców, więc dla ważności referendum potrzeba udziału osób biorących udział w wyborze wójta nie mniej niż 1390. Wójt zostanie odwołany, gdy ponad połowa głosujących opowie się za jego odwołaniem.

Referendum zorganizowane zostało z inicjatywy grupy mieszkańców, którzy zebrali pod wnioskiem o referendum podpisy poparcia w liczbie przekraczającej wymagane 10% uprawnionych do głosowania. Inicjatorzy zarzucili Szczepkowskiemu szereg nieprawidłowości w czasie sprawowania urzędu, w tym m.in. obrażanie radnych w listach wysłanych do wojewody i premiera oraz naruszanie prywatności radnych przez opisywanie m.in. orientacji seksualnej ich dzieci.

reklama

Adam Szczepkowski jest wójtem gminy Grunwald od 2018 roku. Startując z KW PiS, pokonał w drugiej turze urzędującego wójta Henryka Kacprzyka (KWW Grunwald), który urzędował przez 28 lat. Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antypjoter
4 września 2021 23:50

Sołtysa z Olsztyna też powinni odwołać. I wywieźć na taczce pod samą spalarnię.

Ja tak
4 września 2021 17:40

W lidzbarku Warmińskim tez powinni odwołać.

Polecane
Ogłoszenia