40 lat temu doszło do najdłuższego w regionie strajku przeciwko władzom PRL. Dziś odbędzie się związana z tym uroczystość.
Dziś (31 sierpnia 2021) o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej Olsztyńskich Zakładów Graficznych przy ul. Towarowej 2 odbędą się uroczystości związane z 40. rocznicą najdłuższego strajku „Solidarności” w regionie, na które zaprasza olsztyńska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.
Strajk trwał od 19 sierpnia do 5 września 1981 roku. Było to największe tego typu zdarzenie w regionie w latach 1980-1981.
– Jedną z głównych osi konfliktu między „Solidarnością” a władzami PRL był dostęp do środków masowego przekazu – gazet, radia i telewizji. Negocjacje mające na celu przełamanie monopolu informacyjnego PZPR toczyły się bezskutecznie przez wiele miesięcy w 1981 r. W sierpniu rządowy “Dziennik Telewizyjny” nasilił kampanię propagandową wymierzoną w “Solidarność”. W odpowiedzi KKP Solidarności ogłosiła akcję “Dni bez prasy” 19-20 sierpnia 1981 r. Polegała ona na wstrzymaniu drukowania i kolportażu prasy codziennej – czytamy w Encyklopedii Warmii i Mazur. – Po zakończeniu strajku SB realizowała rozpracowanie najbardziej aktywnych politycznie pracowników zakładu, a władze PZPR próbowały zjednywać ogół załogi obietnicami poprawy warunków materialnych. W czasie stanu wojennego nasilono działania operacyjne służb wobec zakładu. Władze obawiały się, że mogą być tam drukowane nielegalne ulotki opozycji. Część drukarzy włączyła się w działalność opozycyjną po 13 grudnia.