fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

40. rocznica najdłuższego strajku „Solidarności” w regionie

reklama

40 lat temu doszło do najdłuższego w regionie strajku przeciwko władzom PRL. Dziś odbędzie się związana z tym uroczystość.

Dziś (31 sierpnia 2021) o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej Olsztyńskich Zakładów Graficznych przy ul. Towarowej 2 odbędą się uroczystości związane z 40. rocznicą najdłuższego strajku „Solidarności” w regionie, na które zaprasza olsztyńska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

📌 W związku z 40. rocznicą najdłużej trwającego w regionie strajku "Solidarności" , zapraszamy na uroczystości, które odbędą się 3️⃣1️⃣ sierpnia br. w Olsztyńskich Zakładach Graficznych.Szczegółowy program⤵️

Posted by Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie on Wednesday, August 25, 2021

Strajk trwał od 19 sierpnia do 5 września 1981 roku. Było to największe tego typu zdarzenie w regionie w latach 1980-1981.

reklama

– Jedną z głównych osi konfliktu między „Solidarnością” a władzami PRL był dostęp do środków masowego przekazu – gazet, radia i telewizji. Negocjacje mające na celu przełamanie monopolu informacyjnego PZPR toczyły się bezskutecznie przez wiele miesięcy w 1981 r. W sierpniu rządowy „Dziennik Telewizyjny” nasilił kampanię propagandową wymierzoną w „Solidarność”. W odpowiedzi KKP Solidarności ogłosiła akcję „Dni bez prasy” 19-20 sierpnia 1981 r. Polegała ona na wstrzymaniu drukowania i kolportażu prasy codziennej – czytamy w Encyklopedii Warmii i Mazur. – Po zakończeniu strajku SB realizowała rozpracowanie najbardziej aktywnych politycznie pracowników zakładu, a władze PZPR próbowały zjednywać ogół załogi obietnicami poprawy warunków materialnych. W czasie stanu wojennego nasilono działania operacyjne służb wobec zakładu. Władze obawiały się, że mogą być tam drukowane nielegalne ulotki opozycji. Część drukarzy włączyła się w działalność opozycyjną po 13 grudnia.

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze