fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 26 Czerwiec, 2019
27 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Apel Pamięci w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Strona główna Wiadomości Apel Pamięci w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej
reklama

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej na pl. Solidarności w Olsztynie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Wszyscy, którzy wówczas zginęli, byli państwowcami myślącymi o dobru Polski – mówili uczestnicy uroczystości.

W środę rano przedstawiciele władz miejskich Olsztyna zapalili 96 zniczy na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W południe na pl. Solidarności odbyły się główne rocznicowe obchody, podczas których odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich tych, którzy poświęcili życie lub zdrowie dla idei wolnej i niepodległej Polski.

reklama

Uroczystości zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Akademicki Klub Obywatelski w Olsztynie, pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz województwa, regionalnego i powiatowego samorządu, służb mundurowych, NSZZ „Solidarność” i kilkudziesięciu mieszkańców Olsztyna.

„Ci wszyscy, którzy zginęli to państwowcy. Spierający się czasami o dobro Rzeczypospolitej, ale myślący o tym, co jest nam, Polakom, drogie ponad życie, o ojczyźnie” – podkreślił w swoim wystąpieniu przedstawiciel Ruchu w Olsztynie i jednocześnie warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Nowacki.

Reprezentujący wojewodę dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego w Olsztynie Paweł Żukowski mówił, że po uczestnikach lotu Tu-154 pozostała nie tylko pamięć, ale także gorycz i żal. „Pozostały też pytania, jak to wszystko mogło się zdarzyć, dlaczego zginęli? Pomimo że od tragedii smoleńskiej minęło 9 lat, nie znamy odpowiedzi na te nawet najbardziej podstawowe pytania” – ocenił.

Druga część olsztyńskich obchodów związanych z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędzie się w następną środę. Rozpocznie się ona mszą św. pod przewodnictwem abp. seniora Edmunda Piszcza w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przed południem w urzędzie wojewódzkim zaplanowano konferencję pt. „Pozostali w naszej pamięci”, której towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa.

Podczas tego wydarzenia Krzysztof Wyszkowski przypomni sylwetkę Anny Walentynowicz. Przewidziano również wystąpienia poświęcone tym ofiarom katastrofy smoleńskiej, które były związane w regionem – Aleksandrowi Szczygle, Grażynie Gęsickiej, Maciejowi Płażyńskiemu i bp. polowemu WP Tadeuszowi Płoskiemu.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154 z delegacją na uroczystości katyńskie w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

23CZE(CZE 23)11:00BTB Summer Dance Camp 2019BTB Dance Agency, Ul.Nowowiejskiego 1 ( bud. INKA piętro 3)

26CZE17:00Kochaj, nie chowaj!Scena Staromiejska, Stare Miasto 3

26CZE17:00Shisha w Miejska Beach BarMiejska Beach Bar, Kapitańska 23F

26CZE18:00Nieme Środy: Cud w MediolanieMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

27CZE14:00Nie taki #PR czarny – summer editionBrowar Warmia, ul. Nowowiejskiego 15

27CZE16:00Warsztaty dla dzieci -tworzymy „poduchę złościuchę”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

27CZE(CZE 27)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

27CZE19:00Stomil Olsztyn - Baltika KaliningradKategoria wydarzenia:Sport i rekreacja

27CZE19:30Karaoke w Toast PubToast Pub, Pieniężnego 15

27CZE21:00Olsztyn / 46. Spotkania Zamkowe - Śpiewajmy Poezję 2019Muzeum Warmii i Mazur, Zamkowa 2

reklama

Warte uwagi

Kredyty konsolidacyjne, a statystyki rynku kredytowego

Regularna spłata zobowiązań to coraz trudniejsze zadanie. Według raportów ekonomicznych praktycznie, co dziesiąte zadłużone gospodarstwo domowe nie radzi sobie z terminowym regulowaniem rat. Praktycznie...

Najlepsze prostownice do włosów w 2019. Zobacz produkty tego roku!

Prostownica to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń do stylizacji włosów. To dzięki niej bez większego trudu można uzyskać efekt prostych, gładkich i lśniących włosów jak...

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

RABATOL.PL

X