16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Rekordowa liczba odchowanych cietrzewi

WiadomościRekordowa liczba odchowanych cietrzewi

W Ośrodku Hodowli Cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo na Mazurach udało się odchować rekordową liczbę 137 cietrzewi – poinformowali w piątek leśnicy. Hodowlę przeprowadzono na małej powierzchni, gdzie utrzymywanych jest ponad 20 dorosłych cietrzewi. Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo uważa, że taka liczba odchowanych zdrowych osobników to rekordowy sukces hodowlany, prawdopodobnie również w skali Europy.

reklama

Wszystkie młode cietrzewie zostaną wypuszczone na wolność w ramach reintrodukcji tego gatunku w wybranych nadleśnictwach, głównie w woj. warmińsko-mazurskim, a część przewieziona zostanie do nadleśnictwa Ruszów w woj. dolnośląskim. Najpierw zostaną umieszczone w specjalnych wolierach, gdzie przejdą trzytygodniową aklimatyzację, po czym będą wypuszczane na wolność.

Według leśników młode cietrzewie będą wymagały szczególnej ochrony, m.in. ze względu na zagrożenie ze strony drapieżników, takich jak jastrzębie, lisy czy kuny. Przez cały okres adaptacji będą karmione przynajmniej dwa razy dziennie mącznikami, mniszkiem, owocami leśnymi i pojone wodą. W tym czasie towarzyszy im wypożyczona z ośrodka hodowli kwoka.

reklama

Cietrzew (Lyrurus tetrix) to kurak, który ze względu na znaczny spadek liczebności został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem, głównie w wyniku zmian siedliskowych. Lasy Państwowe od czterech lat realizują program czynnej ochrony tego gatunku.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
brawo Wy!
29 sierpnia 2021 12:04

Gratuluję sukcesu i życzę dobrych wyników w przyszłości.

Polecane
Ogłoszenia