4.2 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Konektory elektryczne

Materiał zewnętrznyKonektory elektryczne

Konektory elektryczne to elementy zakończeniowe przewodów. Ich podstawową funkcją jest łączenie złącz elektrycznych oraz przewodów specjalnego przeznaczenia. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są podstawowe typy konektorów?

Konektory różnią się średnicą oraz przeznaczeniem. Najczęściej dzieli się je na dwa typy, czyli konektory męskie i żeńskie. 

Konektory męskie zapewniają właściwe funkcjonowanie przewodów elektrycznych. Dzięki nim możesz podłączyć dowolny kabel do instalacji elektrycznej. Wykonuje się to poprzez zaciśnięcie konektora na końcówce przewodu. Tego typu konektory elektryczne produkuje się najczęściej z miedzi, gdyż jest odporna na działanie wysokiej temperatury.

Konektory żeńskie wykorzystuje się jako złącza zaciskane na końcówce przewodów lub kabli. Sprawdzają się też świetnie jako wtyczki do męskich konektorów. Również w tym przypadku materiałem do ich produkcji jest miedź.

Konektory izolowane i nieizolowane

Konektory można też podzielić na izolowane i nieizolowane. Konektory izolowane różnią się typami końcówek, a wśród nich wyróżniamy:

  • końcówki igiełkowe,
  • końcówki oczkowe,
  • końcówki płaskie,
  • końcówki widełkowe.

Dodatkowo typ konektora izolowanego może być okrągły lub płaski, natomiast występujący w nich typ złącza to listwa zaciskowa lub złącze zasilające AC. Konektory izolowane różnią się też wersją końcówki, która może być izolowana, uszczelniana, w izolacji termokurczliwej lub z rozgałęźnikiem.

Inną kwestią pozostaje sam sposób montażu. Konektory izolowane można mocować elektrycznie (IDC, zacisk śrubowy, zaciskanie) lub mechanicznie poprzez zaciskanie na przewodzie.

Także konektory nieizolowane dzieli się ze względu na typ końcówki. Wyróżnia się tutaj końcówki blaszkowe, igiełkowe, oczkowe, oczkowe rurowe, a także:

  • końcówki płaskie,
  • końcówki widełkowe,
  • tulejki połączeniowe.

Konektory nieizolowane można montować elektrycznie (THT, zacisk śrubowy albo zaciskanie) i mechanicznie (na panel, na przewód, na zatrzask PCB po przykręceniu lub zamocowaniu).

Jakie zastosowania mają konektory?

Dzięki konektorom możliwe jest tworzenie złączy elektrycznych oraz przewodów specjalnego przeznaczenia, np. uziemiających metalowe części maszyn. Przy pomocy konektorów łączy się również anteny z komórką zewnętrzną.

Konektor stanowi rodzaj przejściówki, dzięki której przewód elektryczny może prawidłowo pracować, gdyż zapewniony jest swobodny przepływ prądu. Konektory pozwalają na płynne przesyłanie zasilania między przewodami. Duża uniwersalność sprawia, że są użyteczne praktycznie w każdej instalacji elektrycznej.

Montaż konektora jest prosty. Wystarczy mocno docisnąć końcówkę konektora do końcówki wybranego kabla czy przewodu. Dobrze jest tu wykorzystać zaciskarkę, czyli specjalne szczypce do zaciskania.

W sprzedaży np. w sklepie tme.eu znajdziesz konektory elektryczne różnych wymiarów, kształtów oraz kolorów. Szeroki wybór umożliwi Ci kupno konektorów odpowiednich do Twoich potrzeb. Z użyciem filtrów na stronie można dobrać typ konektora, złącza, akcesoriów do złącza i wielu innych istotnych parametrów.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane