fbpx
-3 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Deweloper próbuje wybudować blok w Parku Centralnym. Mieszkańcy składają sprzeciw

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Spółka Arbet już trzeci raz próbuje uzyskać zgodę na budowę bloku w Parku Centralnym w Olsztynie. Mieszkańcy zgłaszają kolejny sprzeciw wobec planu budowy.

Arbet chciałby wybudować 7-mio kondygacyjny apartamentowiec z 80-cioma mieszkaniami. Miałby powstać przy ul. Emilii Plater. Inwestor powołuje się na tzw. specustawę „Lex deweloper” z 2018 roku. Zgodnie z poprzednimi głosami radnych, zgody na budowę nie udzielono, a to już trzecie podejście Arbetu do wybudowania tego budynku: Deweloper złożył trzeci wniosek o budowę bloku w Parku Centralnym. Radny Arczak komentuje.

Mieszkańcy są przeciwni

Poprzednio mieszkańcy okolicy składali sprzeciw wobec budowy bloku w Parku Centralnym. Zrobili to i tym razem, ponieważ jutro (25.08.2021) odbędzie się kolejne głosowanie w tej sprawie. Mieszkańcy są zdziwieni tym, że nie poinformowano ich o toczącym się procesie. Zwrócili się do Rady Miasta, aby otrzymać nową koncepcję budowy tego obiektu.

reklama

– Zwracam uwagę, ze poprzednie próby budowy takiego obiektu zostały dwukrotnie odrzucone z ważnych powodów merytorycznych. Obecny projekt jedynie kosmetycznie różni się od poprzednich i jak poprzednio wzbudza wiele poważnych zastrzeżeń, w tym głównie:

reklama

1) Straż Pożarna jest przeciwna ze względu na brak dojazdowej drogi w razie pożaru, który stanowiłby zagrożenie dla planowanego budynku jak i dla całego naszego osiedla.

2) Liczba miejsc parkingowych – katastrofalna sytuacja parkingowa po planowanej budowie (tylko 51 miejsc). Sytuacja parkingowa na ul. Emilii Plater jest już obecnie trudna i przy planowanej budowie nowego obiektu wymagało by co najmniej około 25 miejsc parkingowych, czyli co najmniej dodatkowych 105 m ulicy, których po prostu nie ma obecnie i nie ma gdzie stworzyć.

3) Niezwykle nasilony ruch na ulicy Emilii Plater, która zupełnie nie jest do tego przystosowana i nie ma możliwości aby zwiększyć jej przepustowość.

Czytaj też:  Prokuratura o śledztwie ws. biegłego oczekującego łapówek: uniknie odpowiedzialności, kto sam się przyzna

4) Istniejąca możliwość osunięcia się gruntu całej wysokiej skarpy – ta sprawa nie została zbadana i rozważona. Dotyczy to zarówno skarpy przy Parku Centralnym (miejscu budowy) jak również skarpy pomiedzy ul. Kościuszki a ul. Emilii Plater, gdzie sprawa obsuwania się gruntu w wyniku ruchu drogowego i/lub prac budowlanych jest znana i inżynieryjnie udokumentowana od kilkudziesięciu lat i wymagała napraw konstukcyjnych w domach, jak i rozległych, kosztownych prac wzmacniających osuwający się masy gruntu.

5) W tej okolicy habitują zagrożone gatunki zwierząt w tym zwłaszcza żaby i jeże.

6) Przepisy nie zezwalają na budowę (w odległości 500 m) wyższego budynku a niedaleko jest 2-piętrowy dom należący do Kurii Warmińsko-Mazurskiej, czyli planowany przez Arbet budynek nie powinien przekraczać 2 kondygnacji. Obecnie przedstawiane plany nie spełniają
tych warunków i lex deweloper nie zmienia tego faktu – ilość planowanych nowych mieszkań nie wpływa znacząco na zaspokojenie „potrzeb mieszkaniowych” mieszkańców Olsztyna zwłaszcza wobec ogromnej liczby już zbudowanych i nadal budowanych mieszkań na które
nie ma wystarczającej liczby chętnych.

Obecnie proponowany projekt firmy Arbet nie jest w interesie mieszkańców Olsztyna – napisała jedna z mieszkanek wspomnianej okolicy w swoim proteście przeciwko budowie bloku.

Jutro (25.08.2021) o godzinie 9:00 miejsce będzie miała komisja w tej sprawie, a godzinę później na sesji Rady Miasta odbędzie się głosowanie.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama