fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 19 stycznia, 2022
reklama

Posłanka z Olsztyna apeluje aby samorządowcy przyjmowali uchodźców

reklama

Na granicy polsko-białoruskiej od kilku dni przebywają uchodźcy z Afganistanu. Posłanka Monika Falej złożyła w tej sprawie apel do samorządowców i Rady Ministrów.

19 sierpnia, w dzień niepodległości Afganistanu, obywatele tego kraju zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Tego dnia talibowie wkroczyli do pałacu prezydenckiego w Kabulu i przejęli władzę nad państwem. Zapowiedzieli, że nowy rząd zostanie ogłoszony dopiero po tym, jak wszyscy żołnierze USA opuszczą teren kraju. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyznaczył termin ewakuacji do 31 sierpnia.

W związku z tą sytuacją na granicy Polski i Białorusi od kilku dni przebywają uchodźcy szukający schronienia. Straż graniczna podaje, że są to 24 osoby, w tym 4 kobiety. Z informacji fundacji Ocalenie wynika jednak, że czekają tam 32 osoby, w tym jedna dziewczynka. Dwie osoby prawdopodobnie są chore, jednak dowódca straży granicznej nie pozwala na udzielenie im odpowiedniej pomocy medycznej.

Czytaj też:  Mamed Chalidow w trybie pilnym trafił do szpitala

POLSKI RZĄD OBOJĘTNY, WOBEC LUDZKICH TRAGEDII!😡Dramatyczny los uchodźców i uchodźczyń na granicy z Białorusią….

Posted by Monika Falej – Posłanka RP on Thursday, August 19, 2021

Monika Falej apeluje o pomoc

reklama

W tej sprawie głos zabrała posłanka Lewicy Monika Falej, która wystosowała apel o jak najszybszą pomoc uchodźcom, którzy zostali zmuszeni do szukania schronienia poza granicami kraju.

– Kraj zdestabilizowany przez Talibów przejmujących siłowo władzę, ale i przez cały zachodni świat, który pośpiesznie wycofał swoje wojska, stanął w obliczu chaosu, przerażenia zwykłych obywateli i ryzyka odebrania im podstawowych praw. Los wielu tysięcy ludzi, szczególnie kobiet i dzieci jest po części w naszych rękach. W imię polskiej gościnności, solidarności z potrzebującymi, humanitaryzmu apeluję do wszystkich samorządów o podjęcie niezwłocznych działań i przyjęcie uchodźców.[…] Stoi przed nami sprawdzian z człowieczeństwa, przyzwoitości. Nie zawiedźmy! – napisała Monika Falej.