fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 24 października, 2021
reklama

Prezydent Grzymowicz nie ceni sobie Wojsk Obrony Terytorialnej? Proponuje odcięcie finansowania

reklama

Wojska Obrony Terytorialnej jak nigdy wcześniej, miały okazje się wykazać w dobie pandemii. Nie wszyscy jednak doceniają ich wkład w nasze bezpieczeństwo. Z ust prezydenta miasta padły cierpkie słowa.

Od początku pandemii bardzo dużo słyszymy o działaniach WOT-u na rzecz naszego społeczeństwa i jego bezpieczeństwa. Żołnierze przyłączyli się do pomocy szpitalom, udzielając tak bardzo potrzebnej pomocy dla służby zdrowia podczas walki z koronawirusem. Z wypowiedzi prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, mogłoby się wydawać, że nie docenia on ich działalności:

– Jestem rozczarowany nieskutecznością ścigania cyberprzestępców. To jest bardzo niepokojące i nie dotyczy tylko tej sprawy. Skoro nasze służby nie są w stanie ustalić sprawców w tym przypadku, to tym bardziej będziemy bezbronni w przypadku bardziej zaawansowanych ataków. Zamiast wydawać pieniądze na wojska obrony terytorialnej, powinniśmy dużo bardziej zaangażować się w ochronę naszej cyberprzestrzeni – powiedział w rozmowie z Wyborczą Olsztyn Piotr Grzymowicz.

reklama

Czy Wojska Obrony Terytorialnej powinny zostać zlikwidowane?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Prezydent miasta odnosił się do incydentu, który go dotyczył. Na skrzynkę pocztową Piotra Grzymowicza przyszedł mail z pogróżkami, w którym mężczyzna pisał m.in. o tym, że „zadźga prezydenta miasta jak Adamowicza”. W rozmowie z Wyborczą dywagował na temat nieskuteczności organów ścigania ws. zatrzymania osoby, która wysłała tę wiadomość.

Zapytaliśmy ratusz o komentarz odnośnie tej wypowiedzi:

– Odniesienie się prezydenta Olsztyna do Wojsk Obrony Terytorialnej, jakie pojawiło się w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej”, miało na celu jedynie wskazanie priorytetów zaangażowania finansowego, jakie jego zdaniem, powinny być uwzględnione przy ocenie zagrożeń cyberatakami Państwa i jego obywateli. Rozwój technologii cyfrowych powoduje, że cyberprzestępstwa są coraz powszechniejsze a uzależnienie od globalnej cyfryzacji stwarza także przestrzeń do bardzo groźnych cyberataków, potencjalnie godzących również w suwerenność naszego kraju – odpowiada Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

Z wypowiedzi prezydenta mogło wynikać, że nie ceni on sobie działań WOT-u i jest za jego likwidacją, czy tak uważa prezydent?

– Niezależnie od tej dygresji, miasto Olsztyn wielokrotnie dawało dowody, że wspiera Wojska Obrony Terytorialnej. Szczególnie wysoko cenimy sobie pomoc, jaką było wsparcie działań Miasta związanych z początkiem walki z pandemią koronawirusa. Dlatego szanujemy i doceniamy działalność WOT i w tym względzie jest to jedyne oficjalne, stanowisko władz Miasta. Dlatego, co oczywiste, prezydent nie jest zwolennikiem likwidacji WOT, co nie zmienia jego przekonania, że priorytetem władz naszego kraju w walce z coraz bardziej realnymi zagrożeniami będącymi konsekwencją cyfryzacji powinny być nakłady na skuteczniejszą ochronę naszej cyberprzestrzeni – mówi Pulikowski.

Poprosiliśmy rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej o komentarz do słów prezydenta Olsztyna, jednak go nie otrzymaliśmy.

reklama

Najnowsze ogłoszenia

9 KOMENTARZY

9 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze