25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Wali się jedna z kapliczek pod Olsztynem. Kto ją naprawi?

WiadomościWali się jedna z kapliczek pod Olsztynem. Kto ją naprawi?

Jakiś czas temu otrzymaliśmy informację o walącej się kapliczce w jednej z okolicznych wsi. Kapliczka przypięta jest pasami i ledwo trzyma się w prostej pozycji.

reklama

18 sierpnia 2021 roku otrzymaliśmy prośbę o interwencję w sprawie walącej się kapliczki we wsi Szczęsne w gminie Purda. Kapliczka jest przypięta pasami, które trzymają ją prosto.

Skontaktowaliśmy się najpierw z sołtysem wsi, który poinformował, że kapliczka znajduje się na terenie prywatnym, a on sam nic nie może z nią zrobić. Przyznał, że nie jest ona w najgorszym stanie, a największy problem to właśnie jej przechylenie. Poradził, abyśmy odezwali się do władz gminy Purda, gdzie mogliśmy otrzymać więcej informacji na temat tego obiektu.

reklama

W odpowiedzi na zadanie władzom gminy pytania dowiedzieliśmy się, że kroki związane z kapliczką zostały już podjęte. Gmina zawarła umowę użyczenia z właścicielami działki, na której znajduje się wspomniana kapliczka. Dzięki temu możliwe było zaangażowanie środków publicznych oraz wystąpienie o dofinansowanie renowacji tego zabytku.

– Obecnie jest opracowywana dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia prac konserwatorskich przy trzech kapliczkach na terenie gminy Purda (w tym również tej, o którą zapytaliśmy – red.). Jest to działanie realizowane w ramach wspólnego projektu pn. „Przygotowanie dokumentacji do przeprowadzenia prac konserwatorskich przy 20 kapliczkach na szlaku Świętej Warmii w latach 2021-2022” przez powiat olsztyński, sześć gmin powiatu olsztyńskiego i Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków – czytamy w odpowiedzi.

Działania w kierunku odrestaurowania kapliczki zostaną podjęte po zatwierdzeniu prac konserwatorskich. Zakres robót związanych z zabezpieczeniem kapliczki oraz jej ewentualnego przeniesienia zawarty zostanie w dokumentacji. Wszystkie działania odbywają się zgodnie z ustawą o ochronie zabytków.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Yyy
2 września 2021 15:34

Może biskup Głódź Się dołoży, podobno uznieral 20 mln….. na emeryturę

Szczery
2 września 2021 15:54

A rydzyk powinien dać na remont. W większości starsze osoby słuchają jego radia i ślą mu kasę więc niech naprawia. A może kasę na remont da mu bezdomny ??!!!!

Polecane