16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Zalane ulice i… autobusy miejskie. „Kanalizacja deszczowa w Olsztynie nie jest w dobrym stanie”

WiadomościZalane ulice i... autobusy miejskie. „Kanalizacja deszczowa w Olsztynie nie jest w...

Pogoda w Polsce w ostatnich dniach nie rozpieszcza. Ulewne deszcze zalewają ulice miast, co od jakiegoś czasu dzieje się również w Olsztynie.

reklama

Zalane ulice w Olsztynie nie dziwią mieszkańców, ponieważ dzieje się to już notorycznie. To wina kanalizacji deszczowej, która nie jest w najlepszym stanie, więc studzienki nie nadążają z odprowadzaniem wody.

– W tej chwili trwa przegląd studzienek i planowane są działania – powiedziała Anita Chudzińska, rzeczniczka olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów dla Radia Olsztyn. Potwierdziła, że kanalizacja deszczowa nie jest w dobrym stanie, ponieważ przez lata nikt o nią nie dbał. – Niedawno, podczas czyszczenia jednego z odcinków, wywieziono 11 ton piasku – dodała Anita Chudzińska.

reklama

Ratusz buduje kolejne zbiorniki retencyjne

Zmiany klimatyczne widać gołym okiem, dlatego ulewne deszcze nie będą już niczym wyjątkowym. Jaki plan na poprawę sytuacji mają władze miasta? Wybudowano już 16 zbiorników retencyjnych, a prace nad kolejnym rozpoczną się jesienią.

– Jeszcze w sierpniu ogłosimy przetarg na przebudowę kolektora zlokalizowanego w pobliżu polikliniki. To oznacza, że jesienią będą tam prowadzone prace, które rozwiążą problem z zalewaniem alei Wojska Polskiego i szpitala. Nowy kolektor będzie odbierał wodę z okolic polikliniki i odprowadzał do zbiornika w Parku Jakubowo – przyznała rzeczniczka rzeczniczka olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz dla Radia Olsztyn.

Wiele osób twierdzi, że za zalewanie ulic, oprócz zaniedbanych sieci kanalizacyjnych, odpowiada ich zabetonowanie. Tak sądzi również prof. Wojciech Janczukowicz z katedry inżynierii środowiska UWM. – Przyszło oczekiwanie społeczne, że zaczniemy budować zatoki dla samochodów. Często odbywa się to kosztem terenów zielonych. Tę sytuację można by zmienić. Miejsca parkingowe nie powinny być wyłożone polbrukiem, tylko specjalną kratką, gdzie jako jej wypełnienie wsypuje się żwir, ale woda wsiąka – powiedział dla Radia Olsztyn.

reklama

Najczęściej problem z zalaniem występuje w Olsztynie na ulicach: Wojska Polskiego przy stacji benzynowej i szpitali MSWiA, Piłsudskiego przy fabryce opon, Partyzantów przy dworcu i Lubelskiej pod wiaduktem.

Zalane autobusy miejskie

Na naszym profilu na Facebooku zamieściliśmy otrzymany od czytelnika film, na którym widać zalaną al. Wojska Polskiego. Pod postem pojawiło się wiele komentarzy na temat wspomnianego już wcześniej zabetonowania miasta, a także niedrożności kanalizacji deszczowej.

Filmik od pana Wojciecha. Zalana al. Wojska Polskiego

Posted by Twój Kurier Olsztyński – TKO.pl on Wednesday, August 4, 2021

Mieszkańcy zamieszczali również zdjęcia zalanych… autobusów miejskich.

OD CZYTELNIKA:Autobus 117, Al. Wojska Polskiego

Posted by Twój Kurier Olsztyński – TKO.pl on Friday, August 6, 2021
Zalane ulice i... autobusy miejskie. „Kanalizacja deszczowa w Olsztynie nie jest w dobrym stanie” Wiadomości, Olsztyn
fot. mieszkanka Olsztyna; zalany autobus nr 126

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Do Anity
6 sierpnia 2021 15:16

Pani Anito, jeżeli służby porządkowe (chyba ZDziT?) najpierw sypią zimą tony piachu (na zimę 20/21 zaplanowano 400 ton czystego piachu i 400 ton mieszanki piaskowo-solnej) na chodniki a oczyszczanie chodników po zimie miasto wykonuje dopiero w maju a nawet w czerwcu po wiosennym sezonie deszczowym i pierwszych roztopach to chyba żadna magia, że ten pozimowy piach spływa wraz z deszczówką. Dogadajcie się ze swoim szefuńciem z ratusza i poprawcie harmonogram prac zamiast pisać “rewelacje” o piachu zalegającym w deszczówce! Przypomnę, że kiedyś śnieg się wywoziło z miasta a nie przysypywało piachem. Jeszcze raz krótko, żebyście zrozumieli: zimą – za dużo… Czytaj więcej »

Tak
6 sierpnia 2021 14:02

Jak wszystko w Olsztynie nie jest w dobrym stanie!!!!! W czym te zdziwienie ?!!!!

Polecane
Ogłoszenia