-4 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Suche drzewa w mieście stanowią zagrożenie. „Kiedy dojdzie do tragedii?” – pyta czytelnik.

WiadomościSuche drzewa w mieście stanowią zagrożenie. „Kiedy dojdzie do tragedii?” - pyta...

Wycinka drzew w Olsztynie to dość powszechny temat wśród mieszkańców i nie tylko. Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy mają zastrzeżenia odnośnie wycinania zdrowych, a pozostawiania suchych drzew.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy informację o obumarłych drzewach w centrum miasta, które zdaniem czytelnika mogą zagrażać bezpieczeństwu przechodzących tam osób. Mowa o drzewach, które znajdują się na odcinku od Mostu św. Jakuba do Zamku, a także w Parku Centralnym.

Czytelnika niepokoją suche pnie i obumarłe konary, które zwisają nad chodnikami lub w ich pobliżu i w każdej chwili mogą spaść na przechodniów.

Czy miasto wytnie suche drzewa?

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z olsztyńskim ratuszem. Okazuje się, że miasto zdaje sobie sprawę z tego, że takie drzewa stanowią zagrożenie dla mieszkańców miasta.

Dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie tereny w mieście są administrowane przez jednostki miasta, częściową są np. w zarządzie Wód Polskich.

– Park przy zamku porastają setki dojrzałych okazów drzew i naturalne jest, że część ich gałęzi stopniowo obumiera. Każde drzewo jest cenne i dlatego dbamy o nie i prowadzimy mnóstwo prac pielęgnacyjnych, aby również te chore jak najdłużej zachować w dobrym stanie. Niestety część z nich jest już wiekowa i mimo różnych zabiegów musimy je wyciąć. Zanim to jednak zrobimy musimy każdorazowo otrzymać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Taka procedura wydłuża czas reakcji w sytuacji, gdy stan drzewa wymaga interwencji. Nie zmienia to faktu, że naszym nadrzędnym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom parku i dlatego w ubiegłym roku w Parku Podzamcze ZDZiT usunął 19 drzew, a z kolejnych 23 drzew zdjął posusz. W tym roku usunięte zostały 4 drzewa. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania wniosku do War.-Maz. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę i pozwolenia na usunięcie kolejnych obumarłych drzew ( 11 szt.) – napisała rzeczniczka olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz.

Okazuje się, że dwa z drzew przedstawionych na zdjęciach czytelnika należą do miasta i są ujęte w wyżej wspomnianym wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Pozostałe należą do Wód Polskich i informacje o konieczności ich usunięcia została przekazana przez ZDZiT do Wód Polskich – dodała Marta Bartoszewicz.

Wody Polskie

W związku z informacjami, które otrzymaliśmy od rzeczniczki olsztyńskiego ratusza, skontaktowaliśmy się również z regionalnymi i krajowymi jednostkami Wód Polskich. Zapytaliśmy o to czy jakieś kroki w tej sprawie zostały już podjęte, a jeśli nie, to jakie kroki Wody Polskie zamierzają podjąć?

Szybko otrzymaliśmy odpowiedź, że oględziny planowane są na przyszły tydzień. Potem zostaną podjęte kolejne kroki.

– Pismo z ZDZiT w Olsztynie wpłynęło do Zarządu Zlewni w Olsztynie w dniu 26.07.2021 r. Sprawa została przekazana do Nadzoru Wodnego w Olsztynie w celu przeprowadzenia oględzin i sporządzenia notatki z ustaleniami. Oględziny planowane są na przyszły tydzień. Po wytypowaniu drzew kwalifikujących się do usunięcia, zostanie złożony wniosek do Urzędu Miasta Olsztyna o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę. Wycinki dokona wytypowany w drodze przetargu wykonawca – odpowiedziała nam Aleksandra Giedrojć, młodszy specjalista w Zespole Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane