7 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

20-latek, który zaatakował taksówkarza szybko nie wyjdzie z więzienia. Dostał solidny wyrok

Wiadomości20-latek, który zaatakował taksówkarza szybko nie wyjdzie z więzienia. Dostał solidny wyrok

Sąd zadecydował o utrzymaniu wyroku skazującego na 15 lat więzienia 20-latka z Biskupca, który dwa lata temu dokonał rozboju na taksówkarzu. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Brutalny atak 18-latka

reklama

20-latek ma też zapłacić poszkodowanemu 100 tys. zł nawiązki.

Do przestępstwa doszło w połowie sierpnia 2019 roku. Jak informowała policja, 18-letni wówczas mieszkaniec Biskupca (Warmińsko-mazurskie) zadzwonił po taksówkę, by dojechać do miejscowości na terenie gminy Kolno (Podlaskie). Taksówkarz nie mógł zrealizować kursu; poprosił o wykonanie zlecenia swego kolegę z firmy zajmującej się przewozem osób. W momencie, kiedy kierowca i 18-letni pasażer znaleźli się na bocznej drodze, daleko od zabudowań, pasażer wyciągnął śrubokręt i zaczął zadawać kierowcy ciosy w głowę i inne części ciała. Uderzał go także młotkiem ratunkowym do wybijania szyb w aucie.

reklama

W sumie zadał kilkadziesiąt ciosów i zażądał od kierowcy oddania samochodu. W okolicach miejscowości Kruzy 56-latkowi udało się uciec z auta, ale na zewnątrz został ponownie zaatakowany. Ostatecznie sprawca ukradł mu kluczyki od samochodu oraz portfel z dokumentami i 1,8 tys. zł w gotówce i odjechał. Pokrzywdzony mężczyzna o własnych siłach doszedł do najbliższych zabudowań, skąd wezwał pomoc. Z licznymi ranami kłutymi głowy i tułowia został zabrany do szpitala. O ataku pisaliśmy już wcześniej tutaj: 18-latek zaatakował śrubokrętem „taksówkarza”. Grozi mu dożywocie [WIDEO].

Wysoki poziom demoralizacji

Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Powiadomione zostały wszystkie jednostki policji w regionie. Kilka godzin od zawiadomienia 18-latek został zauważony i zatrzymany przez policjantów na jednej z olsztyńskich ulic. Skradzionym autem jechał z czterema pasażerami. Był trzeźwy, ale okazało się, że dwa tygodnie wcześniej stracił prawo jazdy za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu. Po postawieniu zarzutów został aresztowany.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie
reklama

Ostatecznie prokuratura w Biskupcu zarzuciła mu usiłowanie zabójstwa taksówkarza i rozbój na nim, połączony z kradzieżą pieniędzy i auta wartego ok. 15 tys. zł. Tym samym aktem oskarżenia śledczy objęli też zarzut kierowania ciężarówką, gdy chłopak był pod wpływem alkoholu.

Sąd I instancji, Sąd Okręgowy w Olsztynie ocenił, że sprawca działał z zamiarem ewentualnym zabójstwa i skazał nastolatka na karę łączną 15 lat więzienia, i zapłacenie poszkodowanemu 30 tys. zł nawiązki. Apelacje od tego wyroku złożył obrońca i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego – taksówkarza.

Sąd nie miał wątpliwości. Wymierzono surową karę

Obrońca chciał zmiany kwalifikacji prawnej i uznania, że nie było to usiłowanie zabójstwa, a jedynie rozbój połączony z kradzieżą; wnioskował o rok więzienia przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary, ewentualnie uniewinnienia lub zwrotu sprawy do pierwszej instancji. Oskarżyciel posiłkowy uważał, że 15 lat więzienia to kara rażąco łagodna, chciał jej podwyższenia do 25 lat oraz 100 tys. zł nawiązki. Prokuratura apelacji nie składała – chciała utrzymania wyroku.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku we wtorek nie uwzględnił apelacji obrońcy, uznał natomiast zasadność apelacji oskarżyciela posiłkowego w zakresie kwoty nawiązki; utrzymał w mocy wyrok skazujący 20-latka na 15 lat pozbawienia wolności, zmienił wyrok w zakresie zapłaty poszkodowanemu nawiązki, którą zwiększył do 100 tys. zł.

Senator Lidia Staroń odpowiada na pytania: dziedziczenie i spadek (Poradnik cz. 1)

„Ta sprawa jest sprawą, która rodzi bardzo dużo emocji. Jest to sprawa i bulwersująca, i tragiczna w swoim wymiarze” – mówiła sędzia Alina Kamińska.

W ocenie sądu, oskarżony działał z zamiarem ewentualnym zabójstwa i sąd I instancji prawidłowo to ocenił. „Niewątpliwie zamiar, który powziął oskarżony, był to zamiar nagły” – dodała sędzia. „Przecież uderzając z dużą siłą, zadając tyle uderzeń, te uderzenia kierowane były w głowę. Każdy, średnio ogarnięty człowiek, liczy się, że tego typu zachowanie może wywołać daleko idące skutki ze śmiercią włącznie” – powiedziała Kamińska.

„Kara 15 lat jest karą niewątpliwie surową, ale w realiach tej sprawy, w odniesieniu do okoliczności tego zdarzenia, absolutnie nie może być uznana rażąco surowo” – mówiła Kamińska. Wskazała, że młody wiek oskarżonego był „kartą przetargową” w wymierzeniu kary. W ocenie sądu, poziom demoralizacji 20-latka był bardzo wysoki.

Sąd zwrócił uwagę, że oskarżony nie jest „aniołkiem” na jakiego próbował się wykreować, bo jako osoba nieletnia dopuścił się czynów karalnych. Oskarżony też – jak ocenił sąd – wykazał się „brakiem jakiejkolwiek refleksji nad swoim postępowaniem”. „Zupełna obojętność, brak jakiegokolwiek poczucia winy” – dodała sędzia.

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mno
30 czerwca 2021 10:25

Wysoki poziom demoralizacji brak poczucia winy i tylko 15 lat.Chciał zabić ale mu nie wyszło.Sądom brak wyobraźni

Popularne
Ogłoszenia

Senator Lidia Staroń odpowiada na pytania: dziedziczenie i spadek (Poradnik cz. 1)

Ukrywał się przez 5 lat! Olsztyńska policja znalazła go w luksusowym osiedlu w Warszawie