15 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Z Olsztyna zniknie sygnalizacja świetlna na przejściach? Są nowe przepisy

WiadomościZ Olsztyna zniknie sygnalizacja świetlna na przejściach? Są nowe przepisy

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych przed pojazdami. Czy w związku z tym potrzebna jest dalej sygnalizacja świetlna?

reklama

Skontaktował się z nami czytelnik, który w obliczu nowych przepisów ruchu drogowego, chce wiedzieć czy w Olsztynie zlikwidowane zostaną światła na przejściach dla pieszy:

“Mam takie pytanie czy ZDZiT i Urząd Miasta Olsztyn planują likwidacje świateł związku z nowym przepisem, że pieszy ma pierwszeństwo? W obecnej formie prawa ilość świateł w naszym mieście jest zbędna” – pisze czytelnik.

reklama

Chodzi o nowelizację Prawa o ruchu drogowym, wedle której kierowca musi pieszemu ustąpić pierwszeństwa. Zapytaliśmy o to drogowców z Olsztyna:

“Zgodnie z nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z dnia 1 czerwca 2021 roku, pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych przed pojazdami za wyjątkiem tramwajów. Nowelizacja nie odnosi się do przejść z sygnalizacją świetlną.

Zastosowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych jest rozwiązaniem, które ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale też w dużym stopniu usprawnić ruch pieszych oraz pojazdów. Zastosowanie sygnalizacji świetlnych w Olsztynie jest poparte ww. aspektami, dlatego nie rozważa się ich wyłączenia” – czytamy w odpowiedzi od rzecznika olsztyńskiego ZDZIT-u, Michała Koronowskiego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Z innej mańki
3 lipca 2021 17:27

Zlikwidować rownoczesne zielone światło dla pieszych i kierowców. To jest bezsensu, swiatla maja byc bezkolizyjne, a włączenie zielonego dla pieszego i kierowcy jest zaproszeniem do wypadku. Każdy z nich czuje sie na prawach i traci czujność. W USA nie ma takich bzdur. Jeden ma czerwone drugi zielone. Po cholerę te światła skoro każdy ma jednocześnie zielone. Co za kret…n to wymyślił.

Andrzej
4 lipca 2021 05:03

Chyba mu ktoś mózg wyłączył

Polecane