26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Alert RCB: gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz

WiadomościAlert RCB: gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało mieszkańców centralnej i wschodniej części Polski o zbliżającym się niebezpieczeństwie związanym z gwałtownymi burzami, gradem, silnym wiatrem i ulewnym deszczem.

reklama

Alert RCB został ogłoszony w środę dla województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, części warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego. Wszyscy mieszkańcy tych regionów zostali poinformowani o zbliżających się zagrożeniach za pośrednictwem SMS-ów zawierających następujące ostrzeżenie: “Uwaga! Dzisiaj przewiduje się gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz”.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również o zagrożeniach związanych z burzami i opublikowało ostrzeżenia w mediach społecznościowych, takich jak Twitter czy Facebook. Ponadto zaleca, aby w trakcie burzy pozostać w domu i zabezpieczyć rzeczy, które mogłyby być porwane przez wiatr.

reklama

RCB informuje, że podczas burz i ulew możliwe są podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

Zgodnie z prognozami synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po burzowym wtorku możemy spodziewać się kolejnych burz i ulew, będących skutkiem przesunięcia się strefy intensywnych opadów z zachodu na wschód kraju. “Spodziewamy się kontynuacji silnych burz. Mogą one wystąpić we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, a także w centrum. Wciąż jednak będzie wilgotno i bardzo duszno, dlatego może towarzyszyć temu minimalny spadek temperatury, ale ludzie mogą go nie zauważyć” – powiedział Michał Ogrodnik z IMGW.

Według synoptyka burze mogą wystąpić przede wszystkim na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. “Na te obszary wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W czasie burzy przewiduje się intensywne opady deszczu sięgające nawet do 40-60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie może pojawić się też grad” – dodał.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane