fbpx
16 C
Olsztyn
środa, 4 sierpnia, 2021

Napad na taksówkarza. Mimo niskiego wieku sprawcy, grozi surowa kara

reklama
reklama
Wyślij przez

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek proces odwoławczy 20-latka z Biskupca oskarżonego o usiłowanie zabójstwa i rozbój dokonany na taksówkarzu. Chłopak zadał mu ciosy śrubokrętem oraz młotkiem ratunkowym do wybijania szyb. Sąd pierwszej instancji skazał napastnika na 15 lat więzienia.

Do przestępstwa doszło w połowie sierpnia 2019 roku. Jak informowała policja, 18-letni wówczas mieszkaniec Biskupca zadzwonił po taksówkę, by dojechać do miejscowości na terenie gminy Kolno (podlaskie). Taksówkarz nie mógł zrealizować kursu; poprosił o wykonanie zlecenia swego kolegę z firmy zajmującej się przewozem osób. W momencie, kiedy kierowca i 18-letni pasażer znaleźli się na bocznej drodze, daleko od zabudowań, pasażer wyciągnął śrubokręt i zaczął zadawać kierowcy ciosy w głowę i inne części ciała. Uderzał go także młotkiem ratunkowym do wybijania szyb w aucie.

O zdarzeniu pisaliśmy tutaj: 18-latek zaatakował śrubokrętem „taksówkarza”. Grozi mu dożywocie.

reklama

W sumie ciosów zadał kilkadziesiąt i zażądał od kierowcy oddania samochodu. W okolicach miejscowości Kruzy 56-letniemu mężczyźnie udało się uciec z auta, ale na zewnątrz został ponownie zaatakowany. Ostatecznie sprawca ukradł mu kluczyki od samochodu oraz portfel z dokumentami i 1,8 tys. zł w gotówce i odjechał. Pokrzywdzony mężczyzna o własnych siłach doszedł do najbliższych zabudowań, skąd wezwał pomoc. Z licznymi ranami kłutymi głowy i tułowia został zabrany do szpitala.

Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Powiadomione zostały wszystkie jednostki policji w regionie. Kilka godzin od zawiadomienia 18-latek został zauważony i zatrzymany przez policjantów na jednej z olsztyńskich ulic. Skradzionym autem jechał z czterema pasażerami. Był trzeźwy, ale okazało się, że dwa tygodnie wcześniej stracił prawo jazdy za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu. Po postawieniu zarzutów został aresztowany.

Ostatecznie prokuratura w Biskupcu zarzuciła mu usiłowanie zabójstwa taksówkarza i rozbój na nim, połączony z kradzieżą pieniędzy i auta wartego ok. 15 tys. zł. Tym samym aktem oskarżenia śledczy objęli też zarzut kierowania ciężarówką, gdy chłopak był pod wpływem alkoholu.

Jesienią 2020 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie ocenił, że sprawca działał z zamiarem ewentualnym zabójstwa i skazał nastolatka na karę łączną 15 lat więzienia, ma on też zapłacić poszkodowanemu 30 tys. zł nawiązki. Apelacje od tego wyroku złożył obrońca i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego – taksówkarza.

Obrońca chce zmiany kwalifikacji prawnej i uznania, że nie było to usiłowanie zabójstwa, a jedynie rozbój połączony z kradzieżą; wnioskuje o rok więzienia przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary, ewentualnie uniewinnienia lub zwrotu sprawy do pierwszej instancji. Oskarżyciel posiłkowy uważa, że 15 lat więzienia to kara rażąco łagodna, chce jej podwyższenia do 25 lat oraz 100 tys. zł nawiązki. Prokuratura apelacji nie składała – chce utrzymania wyroku.

Orzeczenie sądu apelacyjnego ma być ogłoszone za tydzień.

Źródło: PAP

Polecane: Dbanie o zęby jest proste!

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
reklama

Popularne filmiki z Olsztyna i regionu

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Niezalogowany użytkownik musi zaakceptować poniższe warunki
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze