5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Plaża miejska z prawdziwego zdarzenia. Trwają prace nad jez. Ukiel

GaleriePlaża miejska z prawdziwego zdarzenia. Trwają prace nad jez. Ukiel

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w sierpniu będzie można skorzystać z najnowocześniejszej plaży w Polsce. Prace idą pełną parą i wszystko wskazuje na to, że wszystkie obiekty być dostępna już w sierpniu. 

reklama

Wybraliśmy się na plac budowy plaży miejskiej, która będzie częścią Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”. Spotkaliśmy się na miejscu z Tomaszem Kalinowskim z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, który będzie po oddaniu wszystkich obiektów kierownikiem centrum. Pogoda nam sprzyja. Jest wakacyjnie i idealnie do spędzania wolnego czasu nad jeziorem.

– Firma, która realizuje projekt ma czas do października, ale Piotr Grzymowicz stara się, aby wszystko było gotowe już w sierpniu – mów Tomasz Kalinowski.

reklama

Na razie budynki przypominają raczej stan surowy, niż gotowe na przyjęcie tysięcy ludzi dziennie, ale jak zapewnia nas przyszły kierownik tego miejsca:

– Po otwarciu liczymy na nawet trzydzieści tysięcy osób korzystających dziennie z plaży miejskiej – dodaje

Największą zmianą będzie to, że Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” będzie działało cały rok. W tej chwili wraz zakończeniem sezonu okolice plaży pustoszeją. Wszystko ma zmienić wraz zakończeniem praca. Obszar A (czyli plaża miejska) i Obszar D (to teren bazy kajakowej przy ul. Jodłowej) będą działać cały rok, a to ze względu na kryte boiska do siatkówki plażowej, salę do squasha (przy ul. Jodłowej), snowpark/skatepark i lodowisko (plaża miejska). Oczywiście większość atrakcji będzie odbywać się w lecie, ale jak miałoby być inaczej nad brzegiem jeziora? Tym bardziej, że plaża będzie dwa razy większa niż teraz.

reklama

Wypożyczalnie sprzętu, szatnie, restauracja i… komisariat

To co będzie znajdowało się w nowych budynkach, które powstają na plaży miejskiej?

Budynek A – kapitanat. To będzie serce całej plaży. Tam znajdować się będą szatnie, komisariat policji i strazy miejskiej. Bedze to jedyny budynek posiadający dwa poziomy.

Budynek B – w nim będzie kawiarnia i szatnie

Budynek C – tu będzie można skorzystać z restauracji i szatni

Budynek D – tu będzie można wypożyczyć rowery, kijki do nordic walking

Miedzy budynkiem C i D latem będzie rozkładany dach membranowy, dzięki czemu będzie można tam spędzać czas w cieniu.

Budynek E – centrum sportów wodnych i ratownictwa – wypożyczalnia sprzętu wodnego: sauny i łaźnie parowe wraz z niezbędnym zapleczem i przebieralniami dla Morsów i uprawiających tzw. „nurkowanie podlodowe, infrastruktura do uprawiania sportów zimowych i wodnych (bojery, łyżwiarstwo)

Budynek F – wielofunkcyjny obiekt sportowo – rekreacyjny obsługi boisk siatkówki

Budynek G – obiekt szatniowo – sanitarny

Wszystko będzie wykończone w szkle, egzotycznych drewnie. Dachy wszystkich budynków będą zielone. Elewacja będzie wykonana z modrzewia syberyjskiego, a pomosty z drzewa azobe (pochodzące z Afryki). Oprócz tych budynków na plaży miejskiej znajdą się tarasy widokowe, promenada, drewniane leżaki, ławki, boisko do koszykówki. Żaden opis nie jest w stanie oddać funkcjonalności najnowocześniejszego kompleksu rekreacyjnego w Polsce.

Promenadą będzie można dojść (dojechać) do kompleksu przy ul. Jodłowej. Część trasy będzie usytuowana na wodzie. Poza tym przy jeziorze powstaje pętla autobusowa i wszystko będzie przygotowane na przyjęcie plażowiczów. To właśnie na plaży miejskiej we wrześniu ma odbyć impreza promująca zdrowy tryb życia – Olsztyn Green Festival. To czy już w wakacje będzie można skorzystać ze wszystkich atrakcji zależy od determinacji ratusza i pracowników firmy realizującej inwestycje.

KM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia