Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie zwraca się do rolników i plantatorów o zachowanie wytycznych jakie należy spełnić podczas zbioru owoców miękkich.
Potrzeba ograniczenia ryzyka zanieczyszczenia wirusami owoców miękkich wynika ze wzrostu powiadomień, zgłaszanych do europejskiego systemu RASFF (system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach), o zakażeniach żywności patogenami pochodzącymi z Polski.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie apeluje do rolników i plantatorów o zachowanie właściwej higieny na każdym etapie zbioru. Jak trzeba to zrobić? Na podstawie wytycznych z wojewódzkiego sanepidu należy:
- właściwą jakość wody stosowanej do podlewania – woda nie może być zanieczyszczona fekaliami lub wymiotami ludzkimi,
- prawidłowe nawożenie płodów rolnych – nie wolno stosować odchodów ludzkich, ponieważ mogą być źródłem zanieczyszczenia chorobotwórczymi wirusami, wirusy mogą utrzymywać się w kale nawet przez kilka miesięcy,
- dostęp dla wszystkich pracowników do toalet w pobliżu plantacji oraz do czystej, bieżącej wody do mycia rąk i możliwości osuszenia rąk po umyciu.
W tym celu należy zapewnić, aby toalety (stałe lub przenośne) były:
– umieszczone blisko powierzchni plantacji, w zamkniętym obszarze pola, gdzie pracuje personel,
– w wystarczającej ilości dla zatrudnionego personelu,
– tak zaprojektowane, żeby zapewniały higieniczne usuwanie odpadów i zanieczyszczeń,
– tak zaprojektowane, żeby gwarantowały brak możliwości przeciekań do wód gruntowych,
– utrzymywane w odpowiednich warunkach sanitarnych i dobrym stanie (zapewnione mydło oraz instrukcje),
– myte i dezynfekowane zgodnie z przyjętymi procedurami.
zym