Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce wzbogacił się o nowoczesne urządzenie do diagnozowania pacjentów – aparat RTG do wykonywania zdjęć konwencjonalnych oraz cyfrowych przeznaczony do diagnostyki kostno – płucnej. Zakupiona aparatura o wartości prawie 580 tys. zł zastąpiła stary wysłużony sprzęt.
Zakup urządzenia był możliwy dzięki funduszom unijnym. Szpital zakupił rentgen w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja 2007-2013, realizując projekt „Program profilaktyki wad postawy i bocznego skrzywienia kręgosłupa u dzieci z małych miast i wsi”.
– Właściwa diagnoza to podstawa leczenia a nowoczesny sprzęt jest dużym ułatwieniem w jej stawianiu – mówi Roman Lewandowski, dyrektor szpitala – Nowo rentgen to urządzenie wysokiej klasy, które nie tylko usprawni nam pracę ale także podniesie jakość świadczonych usług. Niewątpliwie dodatkową zaletą jest także to, że przez zastosowanie sytemu cyfrowego w znacznym stopniu wyeliminowane zostaną tradycyjne klisze, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko.
Irena Krzynówek, dyrektor ds. lecznictwa: – RTG pozwoli wykonywać ekspozycje o wysokości 120 cm. Można tym objąć cały kręgosłup wraz z miednicą, co jest nieocenione w diagnostyce skrzywienia kręgosłupa lub miednicę wraz z kończynami dolnymi, niezmiernie ważne w diagnostyce asymetrii kończyn dolnych.
Dzięki zakupionemu aparatowi RTG w placówce skrócił się czas oczekiwania na zdjęcia, znacznie poprawiła się także ich jakość diagnostyczna. Dzięki zastosowaniu najnowszej techniki rentgenowskiej zmniejszono również oddziaływanie promieniowania RTG, tym samym przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego.
Nowoczesna, cyfrowa aparatura RTG będzie również bardzo przydatna w diagnozowaniu pacjentów przyszpitalnej poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci i dorosłych, a także uruchomionego pod koniec ubiegłego roku, oddziału leczenia jednego dnia w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, tzw. chirurgii jednego dnia.
rak