4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

UWM przymierza się do założenia ogrodu botanicznego

OlsztynUWM przymierza się do założenia ogrodu botanicznego

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od lat myślały o utworzeniu ogrodu botanicznego. Być może wkrótce uda się go zorganizować. Szczegółowa koncepcja jest już gotowa.

Kompleks przyrodoleczniczy, herbaciarnia, ogrody historyczne – renesansowy, barokowy, ścieżki spacerowe dostępne także dla osób niepełnosprawnych, specjalny ogród sensoryczny – to wszystko zostało uwzględnione w koncepcji ogrodu botanicznego mającego zająć tereny przejęte przez UWM od jednostki wojskowej przy ul. Warszawskiej.

ogrod_botaniczny_projekt-2

Zgodnie z planem obszar ogrodu obejmie 24 hektary, w tym pozostałość dawnego jeziorka i spory odcinek linii brzegowej nad Jeziorem Kortowskim

– Dołączymy do grona uczelni mających takie ogrody, polska Rada Ogrodów Botanicznych nam sprzyja i wręcz upomina się o taki ogród w Olsztynie – cieszy się prof. Czesław Hołdyński z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii, prodziekan ds. nauki, członek komisji opracowującej plan ogrodu.

Zgodnie z koncepcją ogród zostanie podzielony na kilka stref – przyrodoleczniczą z kompleksem rehabilitacyjnym o powierzchni ok. 5 ha, historyczną z ogrodami na modłę średniowieczną, renesansową i barokową, kolekcyjną z pozostałością dawnego jeziorka, co umożliwi eksponowanie także roślin wodnych. Wejście będzie od strony ul. Warszawskiej w pobliżu parkingu, wyjście w pobliżu restauracji Przystań Kortowska. Przez ogród pobiegną trasy spacerowe, będą drewniane podesty, mostki, tarasy widokowe, pomosty nad oczkiem wodnym i jeziorem.

– W najwyższym punkcie, z pięknym widokiem na jezioro zaplanowaliśmy herbaciarnię z minipalmiarnią. Obiekt będzie w pełni przyjazny środowisku, pokażemy możliwości wykorzystania geotermii, wody deszczowej do spłukiwania toalet, paneli słonecznych. Taka koncepcja doskonale wpisuje się w realizowaną już w naszym kampusie ideę Green University – mówi prof. Hołdyński.

ogrod_botaniczny_projekt-4

Naukowcy planują zgromadzić w ogrodzie kolekcje roślin rodzimych i egzotycznych, zwłaszcza chronionych.

– To będzie dość rzadki w Polsce typ ogrodu z siedliskami roślin zarówno wodnych – do ekspozycji tych roślin zostaną wykorzystane pozostałości dawnego oczka wodnego, a zwiedzający obejrzą rośliny z drewnianych pomostów – jak i roślin sucholubnych. Nasadzenia pozyskamy drogą wymiany a także wykorzystamy nasze kolekcje. Zachowamy także częściowo już rosnące na tym terenie drzewa – informuje prof. Krzysztof Młynarczyk z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, dziekan wydziału, członek zespołu opracowującego koncepcję ogrodu.

Zgodnie z założeniami, ogród posłuży jako placówka badawcza dla naukowców oraz studentów wydziałów przyrodniczych oraz stanie się miejscem aktywnego wypoczynku dla olsztyniaków.

– To będzie teren rekreacyjny, ze specjalnie zaprojektowanymi obiektami wypoczynkowo-dydaktycznymi. Będzie można w nich np. prowadzić zajęcia ze studentami lub uczniami szkół – dodaj prof. Młynarczyk.

Szczegółowa koncepcja kortowskiego ogrodu botanicznego, opracowana w olsztyńskiej pracowni architektonicznej Gadomscy zostanie przedstawiona 28 października na obradach Senatu UWM. Termin realizacji jest uzależniony od pozyskania środków finansowych.

Małgorzata Hołubowska

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane