fbpx
-0 C
Olsztyn
piątek, 28 stycznia, 2022
reklama

Żółte barierki zamieniają się w stojaki rowerowe

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Żółte barierki stopniowo znikają z olsztyńskich ulic, ale na tym nie kończy się ich przydatność mieszkańcom Olsztyna. Zgodnie z działaniami zapoczątkowanymi na jesieni 2013 r., wiele niepotrzebnych już barierek jest z powodzeniem wykorzystywana jako materiał do tworzenia stojaków rowerowych.

– To bezpieczne, wygodne i proste konstrukcje odpowiadające wymaganiom rowerzystów – tłumaczy Mirosław Arczak, olsztyński oficer rowerowy. – Pod koniec ubiegłego roku kilkadziesiąt takich stojaków trafiło przed sześć olsztyńskich szkół podstawowych, gdzie w pobliżu wejść do budynków stworzono prawdziwe parkingi rowerowe dla uczniów i nauczycieli. W ostatnim czasie stojaki wykonane z barierek zamontowano na trzech parkingach zbudowanych nad brzegami Jeziora Krzywego w ramach Stref Przedsiębiorczości.

Miejsca dla rowerów wygospodarowano z pojedynczych miejsc postojowych dla samochodów, co doskonale pokazuje oszczędność przestrzeni potrzebnej rowerzystom. W miejscu jednego auta osobowego można bowiem teraz zaparkować nawet 6 rowerów.

reklama

Na pierwszych użytkowników nie trzeba długo czekać.

Czytaj też:  Karambol pięciu pojazdów. Poszkodowane cztery osoby w tym dwoje dzieci

– Dobrze, że pomyślano o takich miejscach, gdzie można spokojnie zostawić swój rower – mówi pan Maciej, który regularnie korzysta z nowych tras nad Jeziorem Krzywym. – Mam solidne zapięcie, ale do tej pory często musiałem szukać znaków lub balustrad do przypięcia roweru, ponieważ nigdy nie zostawiam go w stojakach, które pozwalają na wstawienie tylko jednego koła – tłumaczy pan Maciej.

Mirosław Arczak zapowiada, że niebawem zostanie uruchomiona następna seria stojaków wykonanych z barierek, dzięki czemu kolejne szkoły podstawowe i gimnazja będą miały okazję stworzenia uczniom dobrych warunków do codziennego korzystania z rowerów.

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama